Informacje
26-02-2024
W miniony weekend odbyły się protesty rolników na granicy Polski z Ukrainą w Zosinie oraz na przejściu granicznym z Niemcami w Świecku. Rolnicy zablokowali przejścia graniczne, zaostrzając swoje działania w ramach protestu.
Symboliczna blokada w Zosinie
Przejście graniczne w Zosinie w powiecie hrubieszowskim jest miejscem symbolicznym, gdzie w 2022 r. rozpoczął się pierwszy strajk polskich rolników przeciwko niekontrolowanemu napływowi ukraińskiego zboża. W miniony weekend rolnicy całkowicie zablokowali ruch do przejść granicznych, uniemożliwiając przepuszczanie ciężarówek czekających na granicy z Ukrainą.
W Zosinie doszło również do wspólnej deklaracji rolniczych liderów, którzy ogłosili, że "wszystkie organizacje rolnicze się połączyły i mówią jednym głosem" - jak zaznaczył prezes Instytutu Gospodarki Rolnej Szczepan Wójcik. Rolnicy spotkali się także z ministrem rolnictwa, który podkreślił, że problemy, które są do rozwiązania, wynikają z zaszłości. Minister powiedział, że rolnicy doskonale wiedzą, kiedy i co wysiewać i nic nie powinno im być narzucane.
Blokada A2 w Świecku
Również 25 lutego 2024 r. rolnicy zorganizowali protesty na granicy w Świecku, blokując autostradę A2 w ramach protestu przeciwko napływowi towarów z Ukrainy. Ich niezadowolenie skupiło się także na tzw. Zielonym Ładzie UE, który dotyczy ograniczania rolnictwa i coraz wyższych kosztów produkcji.
Rolnicy na granicy z Niemcami w Świecku wyrażali swoje niezadowolenie z sytuacji w rolnictwie i zapowiadali walkę o zdrową żywność na polskich stołach. Do protestujących polskich rolników dołączyli również rolnicy z Niemiec, którzy także wyrażali swoje niezadowolenie i prowadzili protesty z podobnymi postulatami.
Protesty rolników w Świecku stanowiły część szerszej serii demonstracji rolników w całej Europie, które miały na celu wyrażenie niezadowolenia z istniejącej sytuacji w rolnictwie. W poniedziałek 26 lutego ministrowie rolnictwa UE mieli spotkać się w Brukseli, aby omówić nowe propozycje mające na celu zmianę regulacji unijnych dotyczących rolnictwa.
Źródło: YouTube/Świat rolnika