Talk icon

Informacje

16-11-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Staw – Rząd zajmie się liberalizacją przepisów dotyczących budowy

Staw

Na gruntach rolnych będzie można zbudować staw lub zbiornik wodny bez pozwolenia na budowę pod warunkiem, że nie będzie on nie większy niż 5 tys. m kw. i nie głębszy niż 3 m.

Cała procedura ma się odbywać na podstawie zgłoszenia budowy – przewiduje projekt, którym we wtorek zajmie się rząd.

Staw według dotychczasowych przepisów wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę

Na wtorkowym posiedzeniu rząd ma rozpatrzyć projekt nowelizacji ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przedłużeniem realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Został on przygotowany przez resort rolnictwa.

Jedną ze zmian jaką przewiduje projekt jest zmiana przepisów Prawa budowlanego, która liberalizuje przepisy dotyczące budowania zbiorników wodnych na terenach rolniczych.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami budując staw lub zbiornik wodny o powierzchni przekraczającej 1000 m kw. wymagane jest uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę.

Po zmianie przepisów budowa takich zbiorników (o powierzchni większej niż 1 tys. m kw lecz nie większej niż 5 tys. m kw i o głębokości do 3 metrów) położonych w całości na gruntach rolnych, byłaby wykonywana na podstawie zgłoszenia budowy.

Nowelizowane przepisy przewidują jednak, że właściwe organy będą mogły sprzeciwić się takiej budowie lub nałożyć obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie planowanego obiektu.

Nowelizacja pozwoli również zbudować zbiorniki wodne o większej powierzchni na podstawie uproszczonej formuły

Nowela zakłada ponadto, że jeśli wykonanieStaw 02 danego zbiornika np. do nawodnień będzie wymagało zastosowania materiałów budowlanych np. do ubezpieczenia skarp, to wówczas przepisy Prawa budowlanego będą miały zastosowanie.

Dotychczasowe doświadczenia wynikające z realizacji instrumentów wsparcia PROW 2014–2020 w obszarze gospodarki wodnej wskazują, że zgromadzenie wymaganej dokumentacji inwestycyjnej stanowi istotną barierę dla beneficjentów, utrudniającą skorzystanie z możliwości wsparcia. Dlatego proponowana zmiana ma na celu uproszczenie procedur związanych z procesem gdy budujemy mały staw lub zbiorniki wodne, jednocześnie nie eliminując możliwości nadzoru ze strony właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej

– wyjaśniono w uzasadnieniu projektu.

Nowelizacja przepisów pozwoli również zbudować staw lub zbiorniki wodne (o pow. do 5 tys. m kw.) na terenach rolniczych na podstawie uproszczonej formuły, czyli zgłoszenia wodnoparowego. Obecnie – co do zasady – budowa zbiornika wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, a uproszczona procedura (zgłoszenie) dotyczy zbiorników o powierzchni do 1 tys. m kw.

Nowelizowane przepisy wprowadzą również zmiany w ustawie o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ws. umożliwienia wymiany korespondencji między stronami postępowania za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Agencji.

Projekt zmienia także przepisy ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności m.in. w kwestii prowadzenia procedury odwoławczej.

Czytaj też: ARiMR chwali się tempem wypłaty zaliczek z PROW za 2021

PAP/fot.Pxhere/Pixabay

swiatrolnika.info 2023