Talk icon

Informacje

17-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

Statek z olejem słonecznikowym z Ukrainy witany koncertem Kalush Orchestra

statek

Do włoskich portów zawitał pierwszy od dawna statek z olejem słonecznikowym z Ukrainy. Był witany koncertem znanego zespołu – zwycięzców Eurowizji.

Zwycięzcy tegorocznego konkursu Eurowizji w Turynie- ukraiński zespół Kalush Orchestra –  wrócił po trzech miesiącach do Włoch i we wtorek wystąpił w mieście Monopoli w Apulii. Koncert odbył się kilka godzin po tym, gdy do tamtejszego portu wpłynął statek z transportem oleju słonecznikowego z Ukrainy.

Statek z olejem słonecznikowym już we Włoszech

„Jeżdżąc z naszą muzyką informujemy cały świat o wojnie trwającej w naszym kraju. Będziemy to robić i nieść naszą muzykę oraz naszą kulturę” – powiedział przed jedynym włoskim koncertem na obecnej trasie lider grupy Ołeh Psiuk. Zapewnił też: „Czujemy bardzo silne więzy z Włochami”.

Koncert zespołu, trzy miesiące po jego trumfie na Eurowizji, zorganizowały władze Monopoli i regionu Apulia.

Burmistrz miasta Angelo Annese zwrócił uwagę na to, że zupełny przypadek sprawił, że grupa wystąpiła tam w dniu, gdy do miejscowego portu wpłynął pierwszy od wybuchu wojny statek z transportem oleju słonecznikowego z Ukrainy dla Włoch.

„To szczególny moment, w którym chcemy podkreślić bliskość naszego miasta, Apulii i Włoch z narodem ukraińskim” – dodał burmistrz.

Na pokładzie statku Mustafa Necati do Włoch przywieziono transport 6 tysięcy ton oleju słonecznikowego. Jednostka wypłynęła 7 sierpnia z portu w Czarnomorsku. Przeszła następnie kontrole w Turcji, co przewiduje porozumienie podpisane przez Ukrainę i Rosję z władzami w Ankarze i ONZ w sprawie odblokowania eksportu ukraińskiego zboża i innych produktów.
To już trzeci statek, który przypłynął do Włoch na mocy tej umowy; dwoma pierwszymi przywieziono soję i kukurydzę.

statek

Czytaj także: Skandal! Rosyjski statek ze skradzionym ukraińskim zbożem uwolniony

PAP/fot. pixabay
 

swiatrolnika.info 2022