Talk icon

Informacje

30-08-2022

Autor: Świat Rolnika

Sprzedaż kombajnów na Ukrainie spadła ponad dwukrotnie

Sprzedaż kombajnów

W ciągu 7 miesięcy 2022 r. sprzedaż kombajnów zbożowych przez rolników zmniejszyła się 2,4 razy w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Wskaźnik zakupu nowych kombajnów na Ukrainie jest najniższy od 2015 r. W pierwszym półroczu rolnicy kupili 267 szt. kombajnów zbożowych różnych mocy i marek. Liderami były obwody dniepropietrowski (36 jednostek) i zaporoski (25 jednostek).

Sprzedaż kombajnów i innych maszyn rolniczych spadła 

"Analiza miesięcznych zakupów i wskaźników z początku bieżącego roku powinna zwrócić uwagę, że na rynku istniały dość dobre warunki do wzrostu, a przynajmniej do utrzymania wskaźnika z ubiegłego roku, ale działania wojenne dokonały własnych korekt. Wielu rolników miało problemy z finansowaniem, dostępnością środków, sprzęt został zniszczony lub skradziony, pola z uprawami znajdowały się na terytoriach okupowanych lub były spalone – wyjaśnia Oleg Nesterov, koordynator Komitetu Technologii UCAB.

Miesięczna sprzedaż kombajnów sprzedaży w okresie szczytowym również wykazały 2-3,5-krotny spadek.

"Generalnie podobną sytuację na rynku obserwujemy również w przypadku innych rodzajów sprzętu – ponad dwukrotnie zwiększyliśmy lukę w zakupie ciągników. Problem rolników zaczyna się pogłębiać: droga logistyka, zasoby i inne czynniki znacząco wpływają na cenę produktów, która niekiedy jest niższa od kosztów produkcji, a co za tym idzie, rolnicy pracują już ze stratą. Dlatego w dzisiejszych warunkach ograniczonego finansowania, odnowienie kontroli podatkowych i kar nie przyczynia się do polepszenia sytuacji gospodarki rolnej – mówi Oleg Nesterov.

Sprzedaż kombajnów

Czytaj też: Rosjanie kradną rolnikom miliony ton nowych upraw

agronews.ua/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023