Talk icon

Informacje

02-03-2022

Autor: Emilia Gromczak

Spółka Nord Stream 2 AG bankrutuje. Należy do Gazpromu

Nord Stream 2 AG

Spółka Nord Stream 2 AG z siedzibą w Zug w Szwajcarii jest w stanie upadłości. Upadłość dotyczy ok. 100-110 pracowników.

Portal „Tages Anzeiger” (TA) informuje we wtorek, że spółka Nord Stream 2 z siedzibą w Zug, która miała być operatorem gazociągu Nord Stream 2 łączącego Rosję z Niemcami, jest w stanie upadłości. O upadłości spółki poinformowała przedstawicielka kantonu Zug ds. gospodarczych Silvia Thalmann-Gut.

Spółka Nord Stream 2 AG ogłosiła upadłość 

Nord Stream 2 AG jest spółką należącą do rosyjskiego Gazpromu, który niedawno zakończył budowę gazociągu prowadzącego z Rosji do Niemiec.

Jak poinformował portal „Tages Anzeiger” (TA) spółka Nord Stream 2 AG z siedzibą w Zug, która miała być operatorem gazociągu Nord Stream 2 łączącego Rosję z Niemcami, jest w stanie upadłości. 

O upadłości spółki Nord Stream 2 poinformowała przedstawicielka kantonu Zug ds. gospodarczych Silvia Thalmann-Gut.

Thalman-Gut potwierdziła, że upadłość dotyczy ok. 100-110 pracowników. W poniedziałek spółka zgłosiła do sądu wniosek o upadłość, a we wtorek otrzymała potwierdzenie tego zgłoszenia – dowiaduje się „TA”.

Nord Stream 2 A G upadłość

Sankcje USA na gazociąg

Wcześniej we wtorek Agencja Reutera poinformowała, że spółka Nord Stream 2 rozważała złożenie wniosku o upadłość z powodu sankcji nałożonych przez USA na gazociąg. Spółka wyjaśniła, że „współpracuje z doradcą finansowym przy rozliczaniu części swoich zobowiązań i może formalnie rozpocząć postępowanie upadłościowe w szwajcarskim sądzie, już w tym tygodniu”.

W wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę prezydent USA nałożył sankcję na spółkę oraz członków jej zarządu, dodatkowo niemiecki rząd federalny zawiesił proces certyfikowania Nord Stream 2. W środę prezydent USA Joe Biden ogłosił kolejne sankcje wobec operatora rosyjskiego gazociągu – spółki Nord Stream 2 AG i członków jej zarządu. Dzień wcześniej o wstrzymaniu certyfikacji i zawieszeniu projektu zadecydowały Niemcy. 

Jednocześnie Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych departamentu (OFAC) dopisało spółkę Nord Stream 2 z siedzibą w szwajcarskim Zug oraz jej prezesa – obywatela Niemiec Matthiasa Warniga do tzw. listy SDN, zawierającej osoby i podmioty obłożone zakazem prowadzenia z nimi transakcji.

Czytaj również: USA i Niemcy uderzają sankcjami w gazociąg Nord Stream 2

fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2022