O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-04-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Soja urośnie wszędzie? Cenne wskazówki w uprawie tej rośliny!

soja

Czas wysiewu soi przypada na trzeci tydzień kwietnia, kiedy to zbiega się kwitnienie klonu zwyczajnego i koniec kwitnienia wiśni. Soja to ciepłolubna roślina dnia krótkiego. Jest bardzo wrażliwa na zmiany temperatur, zwłaszcza w dwóch etapach jej wzrostu. Pierwszy przypada na czas od siewu do pełni wschodów, drugi w okresie kwitnienia. Dlatego też wiosenne przymrozki mogą być dla niej niebezpieczne.

Soja, a wahania temperatur

Soja jest bardzo wrażliwą na zmianę temperatur rośliną. Podczas jej wzrostu są dwa newralgiczne etapy. Pierwszy od siewu do pełni wschodów, jeżeli temperatura powietrza będzie zbyt niska, tj. poniżej 10 - 15°C, a gleby 8 - 10°C soja będzie wschodzić długo i nierównomiernie. Natomiast jeżeli podczas kwitnienia temperatura spadnie poniżej 10°C, soja nie zakwitnie, a jeżeli przez dłuższy okres termometry wskazywać będą poniżej 24°C, kwitnienie soi wydłuży się. Roślina powinna być zebrana w drugiej połowie września lub na początku października, gdy pogoda jest ciepła i słoneczna.

Czytaj także: Pomagamy pszczołom bez lipy

Wysiew soi – podstawowe zasadysoja kielki

Aby nasiona były zdrowe, odporne na pasożyty i grzyby, należy przed wysiewem zaszczepić szczepionką z żywymi bakteriami Bradyrhizobium japonicum. Nasiona należy wysiewać w wilgotnej glebie, najlepiej na głębokość 3-4 cm. Roślina do prawidłowego wzrostu potrzebuję dostęp do światła, dlatego można ją wysiewać siewnikiem zbożowym o rozstawie 25-30 cm oraz bardziej popularnym siewnikiem punktowym o rozstawie rzędów 45 cm, a w rzędach 4 - 5 cm. Norma wysiewu zależna jest od posadzonej odmiany, zalecana wynosi 130-140 kg/ha. Optymalna obsada to 50 -60 sztuk roślin na 1 m2.

Soja – dodatkowe informacje

Soja to bardzo delikatna roślina. Podczas jej wysiewu należy zwracać uwagę na temperatury i odpowiedni dostęp do światła. Należy unikać zaskorupiania gleby, na której wysiana jest soja. Niestety okres, w którym wzrasta to czas intensywnych, jedno-dwudniowych opadów deszczu, które powodują niebezpieczne dla niej zaskorupianie gleby. Ważnym czynnikiem wpływającym pozytywnie na jej rozwój jest również wspomniany wcześniej dostęp do światła. Nie należy sadzić roślin za blisko siebie, bo wzajemnie się zaduszają, zawiązują mniej strąków i nasion w strąkach, a żeby mieć dostęp do światła wydłużają łodygi.

kzprirb.pl/ AO/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023