Talk icon

Informacje

17-08-2022

Autor: Emilia Gromczak

Śnięte ryby wciąż odławiane na dolnośląskim odcinku Odry

śnięte ryby

Śnięte ryby są wciąż odławiane na dolnośląskim odcinku Odry oraz przyległych od niej zalewach. 

Ponad 700 kg śniętych ryb odłowili we wtorek strażacy na dolnośląskim odcinku Odry oraz przyległych od niej zalewach. W środę służby kontynuują oczyszczanie rzeki z truchła ryb. Pracują m.in. w powiecie górowskim, powiecie wołowskim, w Lubinie, Ścinawie i na Podwalu we Wrocławiu.

Strażacy odłowili we wtorek 700 kg śniętych ryb

Jak poinformowała w środę st. str. Magdalena Cwynar z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej PSP, we wtorek w akcji oczyszczenia dolnośląskiego odcinka Odry ze śniętych ryb uczestniczyło łącznie 39 zastępów PSP i OSP. W akcję zaangażowanych było 109 strażaków, którzy użyli 29 łodzi i pontonów.

We wtorek strażacy odłowili około 770 kg śniętych ryb na dolnośląskim odcinku Odry oraz w przyległych do rzeki zalewach.

"Łącznie od początku akcji ponad 4 tony" – powiedziała Cwynar.

We wtorek śnięte ryby odławiano m.in. w powiecie górowskim (150 kg), powiecie oławskim (20 kg), w Zalewie Prężyckim 13 ryb z czego jedna z nich ważyła 40 kg, w miejscowości Czernica (150 kg), w stawie w Parku Szczytnickim 40 ryb oraz w fosie miejskie na Podwalu we Wrocławiu 540 ryb.

śnięte ryby Odra

Śnięte ryby wciąż odławiane

Śnięte ryby są wciąż odławiane na dolnośląskim odcinku Odry oraz przyległych od niej zalewach. W środę strażacy pracują m.in. w powiecie górowskim, powiecie wołowskim, w Lubinie, Ścinawie i na Podwalu we Wrocławiu.

We wtorek wieczorem wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski poinformował, że parametry w próbkach wody pobieranych na dolnośląskim odcinku Odry od 5 sierpnia "ulegają poprawie".

"Parametry fizyko-chemiczne w głównym nurcie rzeki są już takie same jak średnia wieloletnia. Odra na odcinku dolnośląskim wróciła do normy" – powiedział wojewoda. Podkreślił przy tym, że WIOŚ we Wrocławiu prowadzi na bieżąco analizy wody w rzece.

Obremski przekazała, że do tej pory na dolnośląskim odcinku Odry oraz w przyległych do rzeki zalewach odłowiono łącznie ponad 7 ton śniętych ryb.

Od końca lipca śnięte ryby pojawiły się w Odrze na odcinku od Oławy w dół biegu rzeki. 12 sierpnia został wprowadzony zakaz wstępu do wód Odry w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Trwa oczyszczanie rzeki z martwych ryb, co jest konieczne, by nie pogłębiły się skutki tej katastrofy ekologicznej.

Czytaj również: Ustawa o przeciwdziałaniu przestępczości środowiskowej z podpisem prezydenta

fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023