Talk icon

Informacje

25-07-2022

Autor: Karol Pepliński

Śnięte ryby w Wiśle. ”To kolejna katastrofa ekologiczna”

Śnięte ryby

Warszawski radny Marcin Korowaj zamieścił na swoim profilu w mediach społecznościowych zdjęcia, na których widać śnięte ryby we Wiśle.

Jak zaznaczył w rozmowie z PAP, zdjęcia przesłali mu wędkarze. Według nich cały brzeg Wisły od kolektora bielańskiego w dół jest usłany martwymi rybami, małżami i rakami. Zaznaczył, że w sprawę natychmiast zaangażował się wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Poinformowany został również wydział ochrony środowiska dzielnicy Białołęka.

Śnięte ryby w Wiśle

Jak przekazał radny, śnięte ryby występują na całym brzegu Wisły.

,,Jest ich tysiące. Niektóre ryby to okazy po 40 cm. Cierpi cały ekosystem Wisły w otulinie cennych przyrodniczo rezerwatów. Proszę o udostępnienie wiadomości, tylko tak możemy walczyć z bezdusznością urzędniczą. Sprawa została dzisiaj już zgłoszona do Ministerstwa Klimatu i Środowiska i Wydziału Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Białołęka, jest wyjaśniana przez odpowiednie służby" – napisał radny na Facebooku.

W rozmowie z PAP, radny z Białołęki wyjaśnił, że zdjęcia dostał od wędkarzy.

,,To aktualne zdjęcia" – podkreślił.

 

TYSIACE MARTWYCH RYB PRZY KOLEKTORZE TRZASKOWSKIEGO: cały brzeg od kolektora bielańskiego jest usłany martwymi rybami,...

Posted by Radny Marcin Korowaj on Monday, July 25, 2022

Zaznaczył, że w tym przypadku nie można mówić o "przydusze" (znaczne zmniejszenie ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie zbiornika wodnego lub jego części – PAP), bo weekend w stolicy był chłodny z opadami deszczu.

,,Wędkarze powiedzieli mi, że przyducha działa na małe ryby, a te większe, silniejsze przeżywają. A na zdjęciach widać duże ryby, nawet takie 40 centymetrowe" – powiedział radny Korowaj.

,,To bardzo niepokojące, że dochodzi do takich sytuacji, szczególnie, na terenie rezerwatu. To kolejna katastrofa ekologiczna" – dodał.

Zaznaczył, że w sprawę natychmiast zaangażował się wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Poinformowany został również wydział ochrony środowiska dzielnicy Białołęka.

,,Na miejscu przeprowadzono kontrolę. To jest to samo miejsce, gdzie rok temu występował problem śniętych ryb. Wstępnie trudne jest określić jaka jest przyczyna, dopóki nie będzie weryfikacji stanu wody oraz dodatkowych analiz przeprowadzonych przez ekspertów. Musimy poczekać na wyniki laboratoryjne" – powiedział PAP, wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

śnięte ryby

Czytaj też: NIK zawiadamia Prokuraturę w sprawie oczyszczalni Czajka

PAP/fot.fb, Radny Marcin Korowaj/fot.fb,Rafał Trzaskowski

 

swiatrolnika.info 2023