O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-02-2022

Autor: Michał Rybka

Słona kara za cukier na Węgrzech. Sklep musiał zapłacić 13 tys. grzywny

cukier

Inflacja na Węgrzech sprawiła, że rząd zamroził ceny produktów. Jeden z węgierskich sklepów dostał karę, bo przekroczył ustalony limit cenowy na cukier. 

Tenże sklep dostał nie byle jaką karę, gdyż wyniosła ona milion forintów (12 790 zł). Sprzedawano w nim farynę o 10 ft (13 g) drożej, niż wynosił limit cenowy – poinformowało we wtorek Ministerstwo Innowacji i Technologii.

Nie tylko cukier został objęty limitem cen

Naruszenie stwierdzono w jednym ze sklepów sieci spożywczej poza Budapesztem.
1 lutego na Węgrzech wszedł w życie limit cen na niektóre artykuły spożywcze. Zgodnie z decyzją rządu mąkę pszenną, mleko krowie o 2,8-procentowej zawartości tłuszczu, cukier, olej słonecznikowy, udziec wieprzowy i piersi kurze nie mogą kosztować więcej, niż po ile sprzedawano je w danym sklepie 15 października 2021 roku.

Według resortu przeprowadzono około 800 kontroli sklepów w różnych miejscach oraz online. W 17 sklepach nie zapewniono odpowiedniej ilości towarów objętych limitem cenowym.

Jak podał wiceminister innowacji i technologii Peter Cseresnyes, dotąd wymierzono 11 grzywien w łącznej wysokości 1,6 mln ft (ponad 20 tys. zł).

Radykalna polityka Węgier

Limit cen na niektóre artykuły spożywcze na Węgrzech będzie obowiązywać do 1 maja br., ale w razie potrzeby może zostać przedłużony – poinformował o tym szef kancelarii premiera Gergely Gulyas. Oświadczył, że w każdym sklepie objęte limitem artykuły od 1 lutego mogą kosztować najwyżej tyle, po ile sprzedawano je w danym sklepie 15 października.

Dodał, że rząd nie ma w swoich planach zrekompensowania sprzedawcom ani producentom strat z tytułu wprowadzenia limitu cen.

Czytaj także: Węgry planują regulować ceny mleka na półkach sklepowych

źródła: PAP/ fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023