O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-02-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Skoczek sześciorek – rodzimy polifag, który może zaatakować zboże

Skoczek sześciorek

Skoczek sześciorek jest naszym rodzimym gatunkiem.  Głównie występuje zapuszczonych terenach. Jest polifagiem o szerokim wachlarzu roślin żywicielskich.

Należy sygnalizować zabiegi ochronne, które są prognozowane krótkoterminowo. Owad ten jest bardzo płochliwym i zwykle, zanim zostanie zauważony, odlatuje lub szuka schronienia na powierzchni gleby. Do odłowu owadów należy wykorzystać czerpak entomologiczny.

Kiedy zwalczać skoczka?

Skoczek sześciorek powinien być zwalczany w momencie jego największej liczebności. Jest to w okolicach fazy od strzelania w źdźbło do końca fazy kwitnienia.

Zwalczając ten typ owada, należy przeprowadzić ocenę szkodliwości. Najlepiej jest to wykonać jesienią, na młodych wyrośniętych roślinach. Wielkość poniesionych szkód ocenia się głównie na brzegu pola w odległości nie większej niż 3m od skraju pola, gdyż brzeżne rośliny   z reguły szybciej i wcześniej są atakowane przez tego szkodnika. Na brzegach pola należy wybrać dwa punkty z dala od siebie. W każdym takim punkcie należy przenalizować 25 roślin.

Skoczek sześciorek i inne owady

Skoczek sześciorek to niejedyny owad atakujący pole. Słodyszek rzepakowiec jest to wyjątkowy szkodnik rzepaku, ponieważ ten chrząszcz powoduje straty w każdym sezonie wegetacyjnym.

W najbardziej szkodliwym stadium chrząszcze, które, przegryzają pąki, aby dostać się do pyłku kwiatowego. Samice szkodników mogą składać jaja w pąkach kwiatowych i to pojedynczo. Najczęściej szkody powodowane są w fazie pąkowania, natomiast w fazie kwitnienia chrząszcze nie wyrządzają większych szkód, a przy małej liczebności wręcz pomagają – zapylając rzepak.

Słodyszek rzepakowiec może zostać zwalczony poprzez szereg zabiegów ochronnych. Najwłaściwszą formą ochrony jest monitorowanie pierwszych nalotów i aktywności chrząszczy słodyszka rzepakowego jest metoda ,,żółtych naczyń”.

Słodyszek rzepakowiec powinien być zwalczany tuż przed lub w trakcie swojego szczytowego nalotu. Zabiegi wykonane zbyt wcześnie będą nieskuteczne z powodu eliminacji zbyt małej ilości chrząszczy, a zbyt próżne działanie spowoduje duże szkody w plantacji rzepaku.

Zabieg zwalczania słodyszka rzepakowca powinien być wykonany po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości, czyli gdy przy zwartym kwiatostanie 1–2 chrząszczy na 1 roślinie, natomiast przy luźnym kwiatostanie stwierdzono 3–5 chrząszczy na 1 roślinie.

Czytaj również: Gnatarz rzepakowiec to nieproszony gość na twojej plantacji rzepaku

Cdr.gov.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023