O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-03-2020

Autor: Adam Szewczyk

Rynek tuczników – koronawirus zwiększa popyt na konserwy

rynek tuczników

Rynek tuczników w minionych tygodniach na europejskich rynkach charakteryzował się niską podażą żywca wieprzowego i względnie stałym popytem w przetwórstwie i eksporcie. Przełożyło się to na zauważalne wzrosty cen skupu w większości krajów Unii Europejskiej.

Rynek tuczników – zmiany cen na europejskich rynkach

Niemiecki rynek tuczników, po wzroście cen o 6 centów według notowań z 26 lutego, wpłynął znacząco na notowania ISN w innych państwach członkowskich. Dlatego też podobne zwyżki cenowe obserwować mogliśmy w Belgii i Austrii, gdzie wzrosty również osiągnęły poziom 5 centów, oraz w Niderlandach i Hiszpanii, gdzie ceny były wyższe o 5 centów i w Danii i Francji – odpowiednio po 3 centy. Według notowań VEZG z 4 marca cena w Niemczech pozostała bez zmian, ale najprawdopodobniej sytuacja ta nie utrzyma się długo. Analitycy zapowiadają, że ceny w najbliższym czasie powinny tylko rosnąć ze względu na epidemię rynek tucznikow koronawiruskoronawirusa.

Rynek tuczników – koronawirus szansą dla producentów trzody?

W związku z panującą w Polsce i całej niemal Europie epidemią koronawirusa, o dziwo, na rynku tuczników nie widać paniki. Zauważalny jest natomiast wzrost zapotrzebowania na konserwy mięsne, które nagminnie skupowane, szybko znikają ze sklepowych półek. Przełoży się to na wzrost zapotrzebowania na żywiec wieprzowy pochodzący ze strefy niebieskiej. Może to walnie przyczynić się do rozpoczęcia procesu niwelowania różnic cenowych między wieprzowiną pochodzącą ze stref objętych epidemią ASF, a źródłami z wolnych od choroby obszarów kraju.

Czytaj także: Uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego – to się opłaca

Rynek tuczników – wieprzowina z obszarów występowania ASF znacznie tańsza

Rynek tuczników na obszarach występowania wirusa ASF charakteryzuje się znacznie niższymi cenami niż w innych częściach kraju. Wieprzowina z tych rejonów jest o około 80 gr tańsza. Dobrą informacją dla rolników jest wykorzystywanie wieprzowiny ze strefy niebieskiej do produkcji konserw, na które popyt w ostatnich tygodniach znacznie wzrósł. Obróbka termiczna zabija wirusa i sprawia, że produkty wieprzowe są bezpieczne pod względem epizootycznym i nie stanowią zagrożenia dalszego rozprzestrzeniania się wirusa ASF. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina także, że wirus ASF w żadnym stopniu nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi.

kzp-ptch/jac/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023