O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-03-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Rynek ropy przechodzi kryzys! Rekordowe ceny za surowiec

Rynek ropy

Panika opanowała rynek ropy – w poniedziałek surowiec bardzo mocno drożeje. Cena ropy Brent w Londynie skoczyła do niemal 140 USD za baryłkę.

Inwestorzy niepokoją się o dalszy przebieg konfliktu zbrojnego na Ukrainie – informują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 125,60 USD, wyżej o 8,57 proc. Ropa Brent na ICE w Londynie w dostawach na maj jest wyceniana po 129,93 USD za baryłkę, wyżej o 10,03 proc., po wzroście wcześniej o 18 proc. do blisko 140 USD za baryłkę.

Ceny ropy mocno w górę

Uwaga inwestorów cały czas zwrócona jest na Ukrainę, gdzie w dwunastym dniu inwazji wojska rosyjskie kontynuują ataki rakietowe i bombowe na ukraińskie miejscowości. Wykorzystywane są lotniska na terytorium Białorusi.

W niedzielę prezydent Francji Emmanuel Macron zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina do zakończenia "operacji militarnych" na Ukrainie, umożliwienia pomocy humanitarnej i zapewnienia ochrony ukraińskim elektrowniom jądrowym. Macron rozmawiał telefonicznie z Putinem przez około dwie godziny.

Prezydent Francji wskazał na konieczność przestrzegania standardów bezpieczeństwa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w ukraińskich elektrowniach jądrowych. Powiedział Putinowi, że obiekty te nie mogą być celem rosyjskiej ofensywy.

W trakcie dyskusji rosyjski przywódca zgodził się na rozmowy między MAEA, Ukrainą i Rosją w celu zapewnienia bezpieczeństwa obiektom jądrowym. Trójstronne spotkanie ma zostać zorganizowane w najbliższych dniach.

Putin przekazał, że kampania wojenna na Ukrainie przebiega zgodnie z planem i nie zakończy się, dopóki Kijów nie przestanie walczyć. Rynek ropy mocno to odczuwa.

Rynek ropy w kryzysie

Tymczasem amerykańska administracja prezydenta Joe Bidena rozważa ustawę zakazująca importu rosyjskiej ropy naftowej i produktów energetycznych, a z Rosji całym strumieniem wycofują się zagraniczne firmy w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę.

Biały Dom poinformował, że rozważa embargo na rosyjski rynek ropy, a administracja Joe Bidena zastanawia się nad samodzielnym wykonaniem takiego ruchu, jeśli początkowo nie zaangażują się w takie działanie europejscy sojusznicy Stanów Zjednoczonych.

"Jedną z największych niepewności jest to, czy i jak eskalacja wojny gospodarczej pomiędzy Rosją a krajami Zachodu wpłynie na przepływ ropy i gazu ziemnego" – mówi Wiktor Shum, wiceprez4es IHS Markit.

"Państwa członkowskie NATO kupują obecnie ponad połowę z 7,5 mln baryłek dziennie ropy naftowej i produktów rafineryjnych, które eksportuje Rosja" – wskazuje.

"Tymczasem zapasy ropy są już niskie w USA i rekordowo niskie w Europie i Azji" – podkreśla. "Wiele wymiarów tej wojny doprowadzi do nieoczekiwanych zakłóceń" – ostrzega. Analitycy wskazują, że trudno jest ocenić, na jakim poziomie zatrzyma się wzrost cen ropy naftowej.

Czytaj również: Ceny paliw w hurcie rosną w czwartek nawet o blisko 400 zł za m3

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023