Talk icon

Informacje

21-07-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Rynek pszenicy otrzymał kolejne impulsy ze strony USDA

Rynek pszenicy

Rozczarowujące plony i prognozy zbiorów wpływają na rynek pszenicy. Notowania przemiału pszenicy na Matifie w Paryżu wzrosły w tym tygodniu o prawie 6 procent.

Rynek pszenicy zareagował na niedawny raport USDA

W przypadku przemiału pszenicy przy dostawie we wrześniu Matif ponownie podaje do 210 euro za tonę. Rynek pszenicy zareagował przede wszystkim na niedawny raport Wasde z Departamentu Rolnictwa USA (USDA). Raport ten szacuje, że światowa dostępność pszenicy w nadchodzącym sezonie będzie o 5 milionów ton niższa.

W szczególności sama Ameryka Północna spodziewa się znacznie mniejszej produkcji, zwłaszcza pszenicy jarej, z powodu suszy i upałów. Stany Zjednoczone zamierzają wyprodukować 47,5 miliona ton pszenicy. To wciąż o 4 procent mniej niż w zeszłym roku. Obecnie szacuje się, że plony dla Kanady są również niższe.

RVO.nl pisze w cotygodniowym raporcie zbożowym, że pierwsze wyniki zbiorów pszenicy w Rosji są rozczarowujące. Dla agencji analitycznej SovEcon jest to jeden z powodów obniżenia oczekiwań dotyczących zbiorów o 2,3 miliona ton. Całkowite zbiory pszenicy szacuje się obecnie na 82,3 miliona ton. To o 3,6 miliona ton mniej niż w 2020 roku.

Wreszcie USDA zwiększyło produkcję pszenicy dla Australii o 1,5 miliona ton do 28,5 miliona ton. Według RVO.nl prywatni analitycy spodziewają się jednak jeszcze wyższej produkcji. Nawiasem mówiąc, 28,5 miliona ton to około 4,5 miliona ton mniej niż zeszłoroczne zbiory pszenicy w Australii.

Producent mąki Koopmans analizując rynek pszenicy wskazuje, że wzrost cen w pierwszych miesiącach 2021 roku wynikał głównie z ciasnych zapasów na światowym bilansie kukurydzy. Jednak w tym roku spodziewane są rekordowe zbiory kukurydzy na całym świecie. Zapasy wydają się rosnąć po raz pierwszy od trzech lat. To zdejmuje pewną presję z rynku pszenicy po stronie popytu.

Czytaj też: Agencja Nasienna wezwana przez KRIR do zaprzestania naruszeń!

Rynek pszenicy zanotuje mniejszą produkcję i spadek zapasów końcowych

Ze względu na zmniejszoną podaż i nieznacznie mniejsze zużycie, rynek pszenicy zanotuje spadek światowych zapasów końcowych o 5,1 miliona ton w latach 2021/2022.

Tak przewiduje Departament Rolnictwa USDA na podstawie nowego raportu Wasde z lipca. Oczekiwany zapas końcowy na 2021/2022 spadnie do 291,7 miliona ton. Zmniejszenie produkcji pszenicy w Stanach Zjednoczonych było większe niż oczekiwano.

Rynek pszenicy zanotuje zmniejszoną globalną produkcję o 2 miliony ton do poziomu 792,4 miliona ton, ale nadal będzie rekordowa. Produkcja australijska zostanie zwiększona o 1,5 miliona ton do 28,5 miliona ton, w oparciu o utrzymujące się rozległe opady sprzyjające wschodom i wzrostowi upraw.

Unia Europejska (UE) i Wielka Brytania są łącznie zwiększone o 1,4 miliona ton do odpowiednio 138,2 i 14,8 miliona ton, przy utrzymujących się korzystnych warunkach w Europie Północnej i Środkowej. Zbiory pszenicy w UE postępują powoli. We Francji deszcz powoduje opóźnienia i ryzyko utraty jakości.

nieuweoogst.nl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2022