Talk icon

Informacje

12-07-2022

Autor: Świat Rolnika

Susza w Rumunii. Rolnicy apelują o stan klęski żywiołowej

rolnicy

Rolnicy i organizacje rolnicze z Rumunii zaapelowały we wtorek do rządu tego kraju o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej z powodu suszy.

Twierdzą, że straty w wielu powiatach obejmują 80 proc. powierzchni upraw. Chcą, aby stan klęski żywiołowej wprowadzony został we wszystkich regionach, w których wskutek suszy ucierpiała co najmniej połowa obszaru plantacji.

Rolnicy chcą wprowadzenia stanu klęski żywiołowej 

W odpowiedzi na list otwarty organizacji rolniczych minister rolnictwa i rozwoju wsi Rumunii Petre Daea zapowiedział we wtorek wieczorem, że niebawem wejdzie w życie nowe prawo umożliwiające plantatorom zmianę przeznaczenia upraw, np. zboża na paszę dla zwierząt hodowlanych.

W rozmowie z agencją Agerpres Daea zapewnił, że poszkodowani rolnicy będą mogli składać do końca listopada dokumenty potwierdzające wystąpienie szkód, na podstawie których nastąpi wypłata odszkodowań.

Minister rolnictwa potwierdził, że największe zniszczenia susza wyrządziła na południu, wschodzie i północnym-wschodzie Rumunii, dokąd w ostatnich dniach podróżował, aby spotkać się z rolnikami.

rolnicy

Czytaj też: Susza na południu Europy może być absolutnie rekordowa

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023