O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-12-2021

Autor: Emilia Gromczak

Rosyjscy aktywiści chcą, aby producenci płacili wyższy podatek od mięsa

 podatek od mięsa

Centrum Ochrony Praw Zwierząt i wegańskiego społeczeństwa Rosji „Vita” domaga się tego, aby producenci płacili wyższy podatek od mięsa.

Rosyjscy aktywiści z „Vita” wysłali list do Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego z propozycją podniesienia podatków dla producentów mięsa. Narodowe Stowarzyszenie Mięsne stwierdziło, że działacze tej organizacji „ sieją bzdury”. Z kolei Szef komitetu wykonawczego Krajowego Związku Mięsnego Siergiej Juszyn wypowiedział się negatywnie o tej inicjatywie, nazywając ją oczywistą głupotą.

Wyższy podatek od mięsa

Centrum Ochrony Praw Zwierząt i wegańskiego społeczeństwa Rosji „Vita” wysłało list do Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego z propozycją, aby producenci mięsa płacili wyższy podatek od mięsa. Zwolennicy zwierząt przypomnieli, że przemysł mięsny generuje emisje dwutlenku węgla i przyczynia się do zmian klimatycznych. W związku z tym działacze nawoływali do podatek od mięsa aktywiści rosyjscy pójścia za przykładem innych krajów, w których planują wprowadzenie specjalnego podatku dla producentów mięsa. 

Rząd rosyjski nazywa wymysły aktywistów głupotą

Szef komitetu wykonawczego Krajowego Związku Mięsnego Siergiej Juszyn wypowiedział się negatywnie o tej inicjatywie, nazywając ją oczywistą głupotą.

„Podczas gdy kraj codziennie pyta Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego, co się stanie z cenami mięsa, nie daj Boże, wzrosną, bo siła nabywcza ludności nie rośnie, ludzie proponują podniesienie cen. Niech najpierw uzasadnią swoją listę życzeń. Proponuję podnieść podatki od grochu – powiedział sarkastycznie Yushin. 

Już latem 2021 r. Ministerstwo Finansów zareagowało na pomysł wprowadzenia w Rosji podatku od mięsa w ramach polityki śladu węglowego. Według przedstawicieli resortu takie działania nie są omawiane w Ministerstwie Finansów i nie są rozpatrywane w żadnej formie. Duma Państwowa zgadza się też ze stanowiskiem Siergieja Juszyna. Według pierwszego wiceprzewodniczącego Komisji Budżetu i Podatków Siergieja Katasonowa podatek od mięsa nie tylko podniesie ceny mięsa, ale także wywoła niezadowolenie wśród ludności. 

W październiku Parlament Europejski opowiedział się za możliwością podwyższenia VAT na produkty pochodzenia zwierzęcego. Podatek od mięsa w UE jest silnie promowany przez europoseł Sylwię Spurek. 

Czytaj także: Podatek od mięsa? "Tak naprawdę mamy do czynienia z akcyzą"

meatinfo.ru/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023