Talk icon

Informacje

17-05-2022

Autor: Jacek Podgórski

Rosjanie zniszczyli bank roślinnych zasobów genowych. Chronili go nawet naziści

rosjanie

W czasie ostrzału Charkowa na wschodzie Ukrainy Rosjanie zniszczyli bank roślinnych zasobów genowych – podały media. 

Jest to jedna z największych takich instytucji na świecie, której zasoby chroniły nawet hitlerowskie Niemcy w czasie II wojny światowej – przekazał dr Serhij Awramenko z Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, cytowany we wtorek przez portal The Insider.

Rosjanie niszczą bez opamiętania

"(Nawet) za Niemiec hitlerowskich, gdy cała Ukraina była pod okupacją, Niemcy nie zniszczyli tego zbioru. Wręcz przeciwnie, próbowali ją zachować, zabezpieczyć jej część, bo wiedzieli, że ich potomkowie mogą ich potrzebować. W końcu bezpieczeństwo żywnościowe każdego kraju zależy od takich banków zasobów genetycznych" – wyjaśnił Awramenko.
Jego zdaniem ukraińska armia nigdy nie stacjonowała w budynku instytutu i to bank zasobów genowych był celem ostrzału. Znajdowało się w nim ponad 160 tys. odmian i hybryd roślinnych z całego świata.

"Wszystko zamieniło się w popiół - dziesiątki tysięcy próbek materiału siewnego! Łącznie z odmianami liczącymi setki lat, pradawnymi, których nie uda się już odzyskać. Wszystko spłonęło" – powiedział naukowiec.

Jak dodał, hodowcy z całego świata, łącznie z Rosją, zamawiali próbki z charkowskiej puli genowej, aby tworzyć własne odmiany.

Czytaj także: Kreml karze dowódców wojskowych za niepowodzenia na froncie

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023