Talk icon

Informacje

16-09-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Robaki jako pasza dla świń i kurczaków? UE zmieniła przepisy!

Robaki

Rolnicy z UE mogą karmić świnie i kurczaki owadami. Unia Europejska zezwala na robaki w paszach dla drobiu i świń. Rynek pasz z owadów może osiągnąć wielkość 500 000 ton do 2030 roku. Na podobną decyzję czeka Wielka Brytania, która puściła Unię Europejską i jej takie zezwolenie nie obowiązuje.

Robaki w paszy dla zwierząt

Europejscy rolnicy mogą teraz stosować robaki w karmach dla swoich kurczaków i świń, co stanowi istotny impuls dla rodzącego się przemysłu owadów, który staje się bardziej zrównoważonym źródłem białka. Unia Europejska zezwala na stosowanie białka owadziego w paszach dla drobiu i świń. Przepisy weszły w życie w tym tygodniu i rozszerzyły obecność owadów na rynku europejskim.

Przemysł rybny już teraz opiera się na paszy z owadów, podczas gdy blok 27 narodów pozwala na sprzedaż mącznika do spożycia przez ludzi. Unijny organ nadzorujący bezpieczeństwo żywności orzekł do tej pory, że robaki takie jak mączniki, świerszcze i szarańcza są bezpieczne do spożycia.

Karmienie zwierząt gospodarskich robakami do tej pory wykazało największy potencjał handlowy. Dzięki temu, że Unia Europejska dopuściła karmienie zwierząt białkiem owadów, według szacunków Rabobank, rynek pasz z owadów może osiągnąć wielkość 500 000 ton do 2030 roku.

Polscy sadownicy apelują: STOP łobuzerce w handlu jabłkami!

Robaki w Wielkiej Brytanii

Na podobną decyzję czekają rolnicy z Wielkiej Brytanii, Robaki pasza UE która puściła Unię Europejską. Z powodu Brexitu, władze kraju muszą zająć się tą kwestią na własną rękę. Według raportu WWF białko owadzie w paszy dla zwierząt może zastąpić 20% spożycia soi w Wielkiej Brytanii do 2050 roku. Badanie wykazało również, że prawie połowa zapotrzebowania na białko może zostać zaspokojona przez brytyjskich producentów.

Od 18 miesięcy patrzymy na białko owadzie jako alternatywę dla soi. Zawsze myśleliśmy, że ma ogromny potencjał, ale zdziwienie, że będzie w stanie zmniejszyć nawet o jedną piątą naszego importu soi, było ogromne.

‒ powiedziała Mollie Gupta, menedżer ds. surowców leśnych WWF.

Wykorzystanie tego potencjału będzie wymagało przezwyciężenia poważnych przeszkód, z których najważniejsza jest legislacja. Istnieje obciążenie prawne, ponieważ przepisy dotyczące pasz dla zwierząt wpływają na to, czym mogą być karmione. Robaki są stosowane jedynie w karmach dla zwierząt domowych i paszach wodnych, gdzie konkurują głównie z mączką rybną, innym niezrównoważonym źródłem białka.

Od dawna mówi się, że robaki to bardziej zrównoważony zamiennik roślin uprawnych, takich jak soja w paszy dla zwierząt, której produkcja została powiązana z wylesianiem w miejscach takich jak Amazonia. Zwolennicy argumentują, że owady mogą wspierać gospodarkę o obiegu zamkniętym i ograniczać marnowanie żywności.

plotkibiznesowe.pl/ekologia.pl/fot.pxhere

swiatrolnika.info 2023