O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-06-2022

Autor: Magdalena Podgórska

Rekordowy protest rolników w Holandii. Wściekli gospodarze mówią „dość”

protest rolników

Na terenie gospodarstwa mlecznego w Geldrii w Holandii trwa protest rolników. Bierze w nim udział około 20 tysięcy osób, które na miejsce przyjechały ciągnikami.

Rolnicy protestują przeciwko planom azotowym rządu, który obarcza gospodarzy winą za zanieczyszczenie środowiska. Władze uważają, że na terytorium Królestwa Niderlandów należy ograniczyć liczbę gospodarstw hodowlanych, a co za tym idzie, zredukować liczbę samych zwierząt. Rolnicy są sfrustrowani postawą władz i nie mają zamiaru rezygnować z działalności gospodarczej, która od lat stanowi ich źródło utrzymania. Holenderscy gospodarze są aktywnie wspierani przez kolegów i koleżanki z Polski. Specjalne słowa wsparcia skierował do nich prezes Instytutu Gospodarki Rolnej Szczepan Wójcik. To właśnie wokół IGR powstała międzynarodowa koalicja rolników #EUnitedAgri zrzeszająca gospodarzy z kilkunastu krajów Unii Europejskiej – w tym Polaków i Holendrów.

Rolnicy bronią się przed fałszywymi zarzutami

Gospodarze nie mają zamiaru poddawać się bez walki, dlatego zorganizowali rekordowy pod względem liczebności protest rolników. Bierze w nim udział około 20 tysięcy osób. Uczestnicy przyjechali na miejsce ciągnikami, powodując poważne utrudnienia w ruchu na obszarze całego Królestwa Niderlandów. 

Rolnicy twierdzą, że w ich państwie funkcjonuje wiele branż znacznie silniej oddziałujących na środowisko niż ma to miejsce w przypadku sektora rolnego. Za przykład podają oni przedsiębiorstwa chemiczne, spółki lotnicze czy holenderski przemysł. 

Po stronie rolników stanęła część parlamentarzystów, związki branżowe oraz – oczywiście – sami gospodarze. 

Protest rolników sparaliżował Holandię

Już od kilku dni rolnicy apelowali do obywateli, aby ci – o ile to możliwe – zaniechali podróży samochodowych po kraju ze względu na nieuniknione blokady dróg. Policja upraszała rolników o to, by nie korzystali oni z autostrad (w Holandii ciągniki rolnicze nie mogą korzystać z autostrad), ale wspólny przejazd głównymi drogami kraju jest jedną z części ogólnokrajowej manifestacji. Policja ostrzega, że znaczące utrudnienia w ruchu mogą występować nawet do późnych godzin nocnych.

#EUnitedAgri wspiera holenderskich rolników

Przez Instytutu Gospodarki Rolnej Szczepan Wójcik, wystosował specjalne słowa wsparcia dla holenderskich gospodarzy. To właśnie wokół IGR zbudowana została międzynarodowa inicjatywa zrzeszajaca auropejskich rolników, czyli #EUnitedAgri

„Kiedy byłem w na proteście w Holandii 3 lata temu – Wasz zapał i moc zrobiły na mnie ogromne wrażenie! Jako holenderscy rolnicy pokazaliście wszystkim rolnikom w Europie jak się jednoczyć i walczyć o swoje rodziny! Wtedy w październiku 2019 roku pokazaliście też drogę nam – Polakom. Dwa lata po Waszych protestach na ulicach stolicy mojego kraju – Polski – w obronie rolnictwa które znamy, szanujemy i, tak jak Wy, kochamy – zorganizowaliśmy  prawie 100 tysięcy rolników” – mówił Szczepan Wójcik, który podkreśla, że polscy rolnicy w pełni popierają protesty rolników. 

„Nie wiem czy pamiętacie, ale zaczęło się Holandii od zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Wtedy urzędnicy mówili: musimy tego zakazać, bo jest  XXI wiek i nie trzeba chodzić w futrze. Kłamali! Wtedy sprawdzali tylko jak daleko mogą się posunąć! Dziś wiemy, że nie chodziło o futra, ale o całą hodowlę zwierząt. O jej ograniczanie i wyrzucanie nas z naszych domów, gospodarstw i wsi. Moja branża w Polsce ma się dobrze, ale przegrywa w kolejnych państwach Unii. I wiecie co? – zaczynają atakować kolejne sektory rolnictwa! Produkcję mleka, wieprzowiny, jaj, mięsa, a nawet roślin! Politycy każą nam ograniczać produkcję rolną! Wiele ataków pochodzi od europosłowów z Polski – mówiąc, że za każdą wyprodukowaną przez nas szklanką mleka, plastrem sera, czy mięsem kryje się cierpienie zwierząt. To kłamstwo! Ci sami politycy oskarżają – nas rolników – o zmiany klimatyczne… Odpowiadam! Jak chcecie walczyć o klimat, to na początek przestańcie wszędzie latać prywatnymi odrzutowcami! My jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo żywnościowe Europy – przestańcie nam przeszkadzać! Trzeba powiedzieć dosyć! Europejscy rolnicy muszą się zjednoczyć ! Do czego Was serdecznie namawiam!  Polscy rolnicy są z Wami! Walcząc o swoje prawo do produkowania, walczycie o przyszłość europejskiego rolnictwa! Wszyscy za jednego!” – tłumaczył prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.

protest rolników

To nie pierwsze takie protesty rolników

Już w 2019 roku odbył się pierwszy znaczący protest rolników w Holandii. Wówczas około 10 tysięcy osób wybrało się do Hagi, by protestować przeciwko obarczaniu rolników winą za zanieczyszczenia środowiska czy niewłaściwą gospodarkę odpadami. Wówczas manifestację licznie wspierali polscy rolnicy. 

Aktualne protesty rolników – jak podają holenderskie media – popiera 45 procent obywateli Królestwa Niderlandów. 

Czytaj także: Zdecydowane “NIE” dla polityki azotowej. Protest rolników w Holandii

Fot. TT jp67fotografie/AR/pixabay


 

swiatrolnika.info 2023