O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-12-2021

Autor: Tomasz Racki

Ptasia grypa szaleje w Holandii. 24 tysiące ptaków do wybicia

Ptasia grypa

Ptasia grypa w Holandii nie daje spokoju tamtejszym hodowcom. Choroba nasiliła się w okresie ostatnich kilku tygodni, powodując ogromne straty finansowe. 

24 tys. indyków wybito po wykryciu ptasiej grypy na fermie drobiu w Ysselsteyn na południu Holandii. Dodatkowo uśmiercono 40 tys. indyków na dwóch innych fermach, które znajdują się w promieniu kilometra od tego miejsca.

Ptasia grypa nie odpuszcza Holendrom

Holenderski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich (NVWA) informuje, że ptaki były zarażone wysoce zaraźliwą odmianą choroby.ptasia grypa 888523411

NVWA objęło monitoringiem osiem innych ferm niedaleko miejsca, w którym wykryto infekcję. Zakazano także transportu ptaków oraz jaj firmom, które znajdują się w promieniu 10 km od fermy w Ysselsteyn.

W ostatnich tygodniach w Holandii coraz częściej wykrywane są ogniska ptasiej grypy, występującej m.in. u kur i indyków. W ubiegłym tygodniu chorobę stwierdzono na fermie drobiu w Den Ham w północnej części kraju. W listopadzie przypadki ptasiej grypy wykryto na fermach drobiu w Zeewolde w środkowej Holandii oraz w Grootschermer na północy.

„W takich sytuacjach wybicie ptaków jest konieczne, by nie dopuścić do rozprzestrzenienia się choroby” – informuje NVWA.

 

Czytaj także: Ptasia grypa typu H5N6 zabiła kobietę w Chinach. "Ma potencjał pandemiczny"

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023