O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-12-2016

Autor: Świat Rolnika

Ptasia grypa. Dwa nowe ogniska

Ptasia grypa. Dwa nowe ogniska

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu w Polsce dwóch kolejnych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).

W dniu 18 grudnia 2016 r. potwierdzono wystąpienie czwartego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8. Gospodarstwo, w którym je wykryto, znajduje się w gminie Deszczno (powiat gorzowski, województwo lubuskie), w obrębie obszaru zapowietrzonego ustanowionego wokół gospodarstw, w których wyznaczono drugie ognisko HPAI w tym roku. Stado, mieszczące się w nim liczyło ok. 36 185 sztuk indyków w wieku od 10 do 13 tygodni. Badanie laboratoryjne próbek pobranych od ptaków z gospodarstwa, zostało wykonane w krajowym laboratorium referencyjnym ds. grypy ptaków w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.

 

18 grudnia 2016 r., w godzinach wieczornych, potwierdzono również wystąpienie piątego ogniska ptasie grypy H5N8. Gospodarstwo, w którym je stwierdzono położone jest w gminie Przemyśl (powiat przemyski, województwo podkarpackie). Gospodarstwie przyzagrodowym utrzymywano 72 sztuki drobiu różnego gatunków (kury, w tym kury ozdobne, kaczki i perliczki). Badanie laboratoryjne próbek pobranych od ptaków z tego gospodarstwa, zostało wykonane w krajowym laboratorium referencyjnym ds. grypy ptaków w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.

 

Obecnie Służby weterynaryjne wdrażają w ww. gospodarstwach wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.

 

Występuje obecnie poważne zagrożenie zakażenia drobiu wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków ze strony dzikiego ptactwa na całym terytorium Polski. Nowe ogniska choroby pojawiają się zarówno w kraju, jak i innych państwach europejskich.

 

Główny Lekarz Weterynarii zaleca, by zarówno w gospodarstwach przyzagrodowych, utrzymujących drób na własne potrzeby, jak również w większych fermach komercyjnych, utrzymujących drób w systemie zamkniętym, zachowywać daleko idącą ostrożność i zapobiegliwość, poprzez stosowanie odpowiednich środków bioasekuracji.

 

Należy:

  • wstrzymać się od wypuszczania drobiu na wybiegi i pozostawiać ptaki w budynkach inwentarskich, w których są utrzymywane;
  • zabezpieczyć budynki, w których utrzymywany jest drób oraz paszę przed dostępem dzikich zwierząt, w tym ptaków;
  • wstrzymać się od karmienia i pojenia drobiu na zewnątrz budynków inwentarskich,
  • stosować w gospodarstwie wyłącznie przeznaczoną do tego celu odzież i obuwie ochronne, w tym bezwzględnie w przypadku wykonywania czynności związanych z obsługą ptaków;
  • stosować maty dezynfekcyjne w wejściu do budynków, w których utrzymywany jest drób.

W celu umożliwienia szybkiej reakcji służbom weterynaryjnym w  przypadku ewentualnego wystąpienia choroby oraz zapobieżenie jej dalszemu rozprzestrzenianiu się, hodowcy powinni zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta) każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu, w tym również tego, które może nasuwać podejrzenie wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków.

 

Ważne jest, by zgłaszać następujące okoliczności i objawy u ptaków:

  • zwiększone padnięcia ptaków w gospodarstwie;
  • spadek dziennej produkcji jaj;
  • spadek przyjęcia paszy lub wody;
  • objawy kliniczne u ptaków: drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów, duszność, sinica, wybroczyny, biegunka.

wetgiw.gov.pl/AZK/Fot. pixabay.com

 

swiatrolnika.info 2023