Talk icon

Informacje

27-06-2022

Autor: Magdalena Podgórska

Psy z udarami cieplnymi masowo trafiają do lecznic

psy

Upały są niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale też dla zwierząt. Psy coraz częściej trafiają do lecznic w wyniku następstw wysokich temperatur. 

W związku z wysokimi temperaturami do lecznic trafia coraz więcej psów z udarami cieplnymi – mówi Karolina Tomaszewska lekarz weterynarii. Tomaszewska podkreśla, że upały szczególnie niebezpieczne są dla psów tzw. krótkoczaszkowych, czyli m.in. buldogów angielskich, mopsów, pekińczyków. Te rasy psów z racji krótkiej czaski mają krótszy i mniej wydolny układ oddechowy. Mniejsza wydolność układu oddechowego wpływa również na mniejszą wydolność układu naczyniowo-sercowego. Psy chłodzą się przez przede wszystkim przez ziajanie, a rasy krótkoczaszkowe mają mniejsze możliwości schłodzenia się. "Krótka czaszka, krótki pysk mało miejsca do chłodzenia się" – wyjaśnia.

Psy z udarami – jak rozpoznać objawy?

Najczęstszymi objawami udarów są: przyspieszony oddech, przyspieszona praca serca, słanianie się, wymioty i omdlenia. Udarom towarzyszą również bóle głowy. Można je rozpoznać po tym, że psy w dziwny sposób opierają głowę o jakieś przedmioty, czasami kręcą się w kółko, a nawet obijają głową o coś twardego.

"Jeżeli zaobserwujemy u psa takie objawy, w pierwszej kolejności należy go schłodzić, podać mu do picia wodę, której temperatura będzie niższa od temperatury powietrza. Jeżeli to nie pomaga i objawy nie ustępują należy udać się z psem do lecznicy. Tam – o ile będzie taka potrzeba – psu zostanie podany tlen, płyny i odpowiednie leki" – poradziła Tomaszewska.
Zwróciła uwagę, że właściciele czworonogów zapominają o tym, by nie wyprowadzać ich na spacer po rozgrzanym chodniku, a szczególnie asfalcie. Pies może poparzyć sobie opuszki łap". 

psy

Czytaj także: Stres cieplny – jak zapobiegać i łagodzić jego skutki? 

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023