O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-12-2023

Autor: Świat Rolnika

Program „Czyste powietrze – czysty zysk” szansą na nowe życie Twojego domu

Trzeci spot kampanii „Czyste powietrze – czysty zysk"

Oto historia dwóch sióstr. Do Lusi przyjeżdża w odwiedziny jej siostra (w tej roli popularna aktorka Magdalena Kuta). Lusia mieszka w zaniedbanym domu i walczy z chorobą. Siostra przychodzi jej z pomocą, a dzięki programowi Czyste Powietrze otwiera przed nią nowe możliwości. Podpowiada Lusi, że może skorzystać z bezzwrotnej dotacji na termomodernizację domu. Po ociepleniu i wymianie źródeł ciepła dom będzie zużywał o 70% mniej energii na ogrzewanie. Lusia z głosem pełnym obawy i bezradności, stwierdza, że ją na to nie stać. Siostra zaprasza do domu audytora energetycznego, który przeprowadza szczegółowy opis stanu budynku i jego paramentów.  Z biegiem czasu, remont domu staje się symbolem zmian w życiu sióstr. Dzięki poprawie stanu zdrowia jednej z sióstr, obie mogą teraz cieszyć się odnowionym domem. Wspólnie wspominają młodość, dzieląc się radością z nowego etapu życia i odnalezionych wspomnień. To, co zmieniło już niejedno życie, teraz może zmienić także Twoje!

Program „Czyste powietrze” szansą na nowe życie Twojego domu

Program „Czyste powietrze” wspiera poprawę energetyczną budynków, czyli termomodernizację.   Rosnące koszty energii oraz zmiany klimatyczne sprawiają, że termomodernizacja jest rozwiązaniem, które może przynieść wiele korzyści dla właścicieli budynków. Jest to obecnie jeden z najważniejszych problemów trapiących polskie budownictwo.

Termomodernizacja ulgą dla środowiska

Podstawowym celem termomodernizacji jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków. Dzięki zastosowaniu izolacji termicznej, nowoczesnych okien, wentylacji mechanicznej i innych rozwiązań, możliwe jest znaczne zmniejszenie strat ciepła w mieszkaniach. W rezultacie następuje obniżenie zużycia energii niezbędnej do ogrzewania, co przekłada się na mniejsze rachunki za energię. Poprawa efektywności energetycznej ma również istotny wpływ na redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz ochronę środowiska. Jednym z głównych aspektów programu „Czyste powietrze” jest to, że pomaga w redukcji kosztów związanych z inwestycjami w termomodernizację oraz sprawia, że inwestycja  bardzo szybko przynosi profity finansowe. Pomimo początkowych kosztów inwestycji, oszczędności wynikające z niższych rachunków za energię mogą zrekompensować te wydatki w stosunkowo krótkim czasie. Termomodernizacja budynków mieszkalnych, może dodatkowo wpłynąć na wzrost wartości nieruchomości, ponieważ energetycznie efektywne budynki cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony potencjalnych nabywców. Termomodernizacja ma również pozytywny wpływ na komfort mieszkańców budynków. Dzięki poprawie izolacji termicznej i wentylacji, dla mieszkańców budynków poprawiają się warunki termiczne i akustyczne co zwiększa komfort oraz poprawę jakości życia mieszkańców.

Cele polityki klimatycznej

Spot kampanii „Czysty zysk”, poprzez termomodernizację budynków, ma na celu zwrócenie uwagi na cele klimatyczne, które Polska musi wypełnić w ramach krajowych planów na rzecz energii i klimatu, są to krajowy plan na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030, który określa cele na rok 2030, stanowiące krajowy wkład Polski do realizacji unijnych celów klimatyczno-energetycznych. Plan obejmuje redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz rozwój odnawialnych źródeł energii. Europejskie prawo klimatyczne zakłada m.in. redukcję emisji o 55% do 2030 roku oraz wiążące prawnie cele dotyczące neutralności klimatycznej do 2050 roku. Polska, jako członek Unii Europejskiej, musi dostosować się do tych celów. Kolejnymi są cele unijnej polityki w dziedzinie klimatu, dążącej  do redukcji emisji gazów cieplarnianych, zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii oraz poprawy efektywności energetycznej. Program „Czyste powietrze” doskonale wpisuje się w ich realizację.

swiatrolnika.info 2023