O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-06-2022

Autor: Karol Pepliński

Prof. Jan Szyszko uhonorowany pomnikiem w Jarocinie

Jan Szyszko

W Jarocinie odsłonięto pomnik prof. Jana Szyszki. Śp. Jan Szyszko był trzykrotnym ministrem środowiska. Profesor zmarł w 2019 roku.

Decyzję w sprawie pomnika podjęto podczas sesji Rady Miejskiej w Jarocinie. 14 radnych głosowało za, 3 było przeciwnych, a 1 osoba wstrzymała się od głosu. Inicjatorem powstania pomnika Jana Szyszki jest Fundacja "Dla Niepodległej", kierowana przez trzech nadleśniczych z Małopolski.

Śp. Jan Szyszko był zasłużonym ministrem

„Śp. Jan Szyszko był leśnikiem kochającym przyrodę. Bardzo chętnie dzielił się swoją wielką wiedzą i pasją. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako wspaniały człowiek, oddany polskim sprawom” – powiedział wiceminister Edward Siarka podczas uroczystości odsłonięcia pomnika prof. Jana Szyszko, która odbyła się 27 czerwca 2022 r. w Jarocinie.

,,Dzisiejsze wydarzenie jest wyrazem troski o środowisko naturalne, która niezmiennie towarzyszyła wybitnemu profesorowi, a jednocześnie symbolem ekologicznego Jarocina” – dodał wiceminister.

Spotkanie w Jarocinie połączone było z prezentacją pierwszej w Polsce Stacji Odzysku Surowców, gdzie z osadów ściekowych odzyskiwany będzie biogaz oraz cenne pierwiastki, jak azot i fosfor. Uczestnicy zwiedzili również Wielkopolskie Centrum Recyklingu, największą instalację mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych w tej części kraju, która odzyskuje energię dzięki fotowoltaice, czyniąc ją samowystarczalną pod względem energetycznym.

,,Cieszę się, że w Jarocinie powstaje wiele nowatorskich, ekologicznych inwestycji, będących szansą na rozwój miasta i całego regionu” – podkreślił wiceminister Edward Siarka.

Jan Szyszko

Czytaj też: Śp. prof. Jan Szyszko obchodziłby dziś swoje 77. urodziny

MKiŚ/fot.MKiŚ

swiatrolnika.info 2023