Talk icon

Informacje

18-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Produkcja pomidorów w UE zanotuje spadek w 2022 roku

Produkcja pomidorów

KE opublikowała raport na temat krótkoterminowych perspektyw jej rynków rolnych w 2022 r., w którym prognozuje, że produkcja pomidorów w UE spadnie o 3%.

Według raportu, przekazanego przez Fepex i Fruitnet, oznacza to 6,2 mln ton świeżych pomidorów w UE w tym roku, przy spodziewanym spadku konsumpcji o 2%. Import świeżych pomidorów z UE wzrośnie w tym roku o 3% w porównaniu do 2021 r., osiągając 730 000 ton, czyli o 23% więcej w porównaniu z pięcioletnią średnią.

Produkcja pomidorów w UE spadnie kolejny rok z rzędu

Jeśli prognozy się spełnią, podtrzymany zostanie trend spadkowy z ostatnich lat, a spodziewane zbiory w tym roku spadną o 5% w stosunku do średniej z pięciu lat.

Głównymi czynnikami atrybucja, według raportu KE, była niższa produkcja w szklarniach ze względu na wysoki koszt energii, a także zmiany w sadzonych odmianach, które są zorientowane na odmiany wiśni.

Przy rocznym spożyciu świeżych pomidorów w UE spadającym o 2% rok do roku, spożycie na mieszkańca wynosi 14,6 kg na osobę rocznie.

Raport wskazuje, że spadająca produkcja pomidorów i ich konsumpcja pociągnie za sobą również spadek eksportu z UE.

Produkcja pomidorów

Raport przewiduje znaczy wzrost importu pomidorów

Wynika to, zdaniem KE, „z Brexitu i stopniowej utraty rynku brytyjskiego, który w 2021 r. stanowił 75% wspólnotowego eksportu pomidorów”.

Import świeżych pomidorów z UE wzrośnie w tym roku o 3% w porównaniu do 2021 r., osiągając 730 000 ton, czyli o 23% więcej w porównaniu z pięcioletnią średnią.

W 2021 r. 67% importu świeżych pomidorów do UE pochodziło z Maroka, a Turcja była drugim co do wielkości dostawcą spoza UE.

Fepex jest zaniepokojony, że w obliczu tej analizy, chociaż Komisja dostrzega, że produkcja pomidorów, a także eksport i konsumpcji pomidorów w UE oraz ciągły wzrost importu, nie rozważa się żadnych środków, które mogłyby ograniczyć ten trend i zwiększyć produkcję.

Czytaj też: Pomidory czekoladowe to wyjątkowa i jedna z najsłodszych odmian

agrimaroc.ma/fot.Flickr

swiatrolnika.info 2022