Informacje
28-01-2022
Producenci trzody chlewnej mogą liczyć na wyrównanie kwoty dochodu obniżonego z powodu ASF. Pod koniec lutego zacznie się przyjmowanie wniosków.
Do 28 lutego 2022 r. producenci trzody chlewnej z terenów objętych ASF, którzy osiągnęli niższe dochody z powodu afrykańskiego pomoru świń, mogą składać wnioski o wsparcie. Jest to kontynuacja pomocy udzielanej w 2021 roku.
Pomoc dla producentów
Wnioski można składać w Biurach Powiatowych Agencji właściwych ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę producenta trzody chlewnej, nadać w placówce Poczty Polskiej lub złożyć za pośrednictwem platformy ePUAP.
Do wniosku trzeba dołączyć między innymi kopie faktur lub faktur RR, lub innych dowodów księgowych potwierdzających uzyskane dochody za okres niezbędny do obliczenia kwoty pomocy oraz kopie umów, jeżeli na ich podstawie została dokonana sprzedaż. Producenci trzody chlewnej mogą liczyć na pomoc.
Producenci trzody chlewnej i walka z ASF
Producenci trzody chlewnej mogą liczyć na pomoc. ARiMR informuje o wznowieniu udzielania nieoprocentowanych pożyczek na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych dla producentów świń, na obszarach objętych ASF.
Pożyczki udzielane są w ramach środków przewidzianych na ten cel w planie finansowym Agencji na 2022 r., a ich wypłata następuje w terminie do 30 dni od dnia udzielenia pożyczki. W pierwszej kolejności udzielane będą pożyczki dla pozytywnie zweryfikowanych wniosków złożonych w IV kwartale 2021 r.
ASF nie daje o sobie zapomnieć, dlatego pomoc w formie nieoprocentowanych pożyczek na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych została uruchomiona przez ARiMR w 2017 r. Dotychczas udzielono 753 pożyczek na blisko 142,08 mln zł. Maksymalny okres spłaty pożyczki to 10 lat, a jej wysokość uzależniona jest od kwoty zobowiązań cywilnoprawnych, liczby stad oraz średniorocznej liczby świń utrzymywanej w 2018 r. w danym stadzie, a także wysokości dostępnego limitu pomocy de minimis.
Agencja informuje, że nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym, a należyte dokumenty powinno składać się w oddziałach powiatowych ARiMR właściwych ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta świń.
Pożyczka ma charakter nieoprocentowany. Tym samym Agencja nie może pobierać od niej prowizji. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie. Spłata pożyczki następuje zgodnie z harmonogramem, który stanowi załącznik do zawartej między pożyczkobiorcą i Agencją. Szczegółowe informacje mogą Państwo znaleźć na stronie Agencji.
Czytaj również: Kowalczyk: Większość rolników ma już gotowe plany bioasekuracji wz. z ASF
Gov.pl/fot.pixabay