Talk icon

Informacje

05-09-2022

Autor: Świat Rolnika

Prezydent Duda: na Jasnej Górze dziękujemy za rok dobrych plonów

Duda

Jesteśmy na Jasnej Górze, żeby dziękować za ten rok dobrych plonów, bez wielkich klęsk żywiołowych – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Podczas uroczystości Dożynek Jasnogórskich i Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników dziękował rolnikom za zapewnianie bezpieczeństwa żywnościowego. Dziękował rolnikom za to, że dzięki ich pracy na co dzień dla wszystkich Polaków starcza chleba, a jeszcze – jak mówił – produkowana przez nich "żywność z roku na rok stanowi coraz większą pozycję eksportową naszego kraju.

Prezydent Duda dziękuje rolnikom 

Prezydent mówił, że przez ostatnie 40 lat na Jasną Górę co roku przybywają kolejne pokolenia polskich rolników, by modlić się i dziękować Matce Boskiej za opiekę. "Także i w tym roku, mimo że znów nadszedł trudny rok – po pandemii koronawirusa, po wszystkich trudnościach na rynku gospodarczym z tym związanych, przyszedł czas rosyjskiej napaści na Ukrainę: zdradzieckiej, okrutnej wojny, która zatrzęsła nie tylko naszą częścią Europy, ale całą Europą i światem" – powiedział Duda.

Zaznaczył, że wojna spowodowała problemy na rynku energetycznym, inflację, a także – co dotyka bezpośrednio polskich rolników – wzrost cen nawozów.

"Jesteśmy tutaj, żeby dziękować, że ten rok – mimo że tak trudny w polityce, a także w gospodarce światowej, światowej gospodarce żywnościowej – w Polsce jest rokiem dobrych plonów, jest rokiem, który przebiegł bez wielkich klęsk żywiołowych niszczących plony i trud pracy rolników" – powiedział prezydent.

Podziękował też rolnikom za zapewnianie w Polsce bezpieczeństwa żywnościowego. "Dziękuję, że poza ważnymi elementami bezpieczeństwa militarnego czy energetycznego, wy zapewniacie bezpieczeństwo żywnościowe, jedno z absolutnie fundamentalnych, bez którego nie wyobrażam sobie naszego kraju. Nie wyobrażam sobie powrotu kolejek i sytuacji, kiedy trzeba się troszczyć o to, co położyć na stole, a pamiętacie czasy, kiedy ludzie w miastach zastanawiali się, co położyć na stole w Wigilię” – powiedział prezydent.

Dziękował rolnikom za to, że dzięki ich pracy na co dzień dla wszystkich Polaków starcza chleba, a jeszcze – jak mówił – produkowana przez nich "żywność z roku na rok stanowi coraz większą pozycję eksportową naszego kraju, nie tylko rozsławiając nasz kraj na zewnątrz, nie tylko budując dobrą markę biało-czerwonego sztandaru i nazwy Polska, ale także w ogromnym stopniu przyczyniając się do wzrostu naszego PKB i ogólnej zamożności naszego kraju".

Duda

Wsparcie dla rolników 

Prezydent powiedział, że zadaniem polityków jest realizowanie słów papieża Jana Pawła II, że polskie rolnictwo wymaga nieprzerwanej opieki i wsparcia ze strony państwa. "Chciałbym, żeby to wsparcie mogło ograniczać się tylko do bieżącego obserwowania, jak świetnie idą sprawy polskiego rolnictwa i jak dobrze ono się rozwija. Ale trzeba o nie cały czas zabiegać, trzeba wspierać, trzeba mieć w zanadrzu programy wspierające w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych, w przypadku wystąpienia suszy, wspierające możliwości ubezpieczania się przez polskich rolników. To wszystko są niezwykle ważne zadania rządu" – ocenił prezydent.

Zaznaczając, że w tym roku rząd zdecydował się wesprzeć rolników przy zakupie nawozów, prezydent podziękował za – jak powiedział – "zapobiegliwe przeznaczenie 4 mld zł na dopłaty dla polskich rolników w związku z drastycznymi wzrostami cen nawozów sztucznych". "To było konieczne, abyście się mogli przygotować do kolejnego sezonu. Realizacja wypłat jest na ukończeniu, wnioski o dopłaty złożyło 427 tys. gospodarstw na kwotę 3,5 mld zł. I te wnioski są realizowane” – powiedział prezydent do rolników.

Dziękował też premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za wynegocjowanie w Unii Europejskiej Krajowego Planu Strategicznego w ramach wspólnej polityki rolnej. "W jego ramach wynegocjowano dla polskich rolników 25 mld euro, z których 17 będzie przeznaczonych na dopłaty bezpośrednie. Te dopłaty bezpośrednie, także dzięki wsparciu funduszy rządowych, będą i w przyszłym roku – bo cały program opiewa na lata 2023/2027 – dla rolników prowadzących gospodarstwa do 30 hektarów takie, jak średnia na Zachodzie UE" – podkreślił.

Według Dudy "mamy wreszcie ten prawdziwie europejski poziom, od tak wielu lat oczekiwany, o który cały czas się starały kolejne rządy, a my obiecywaliśmy, że te dopłaty zostaną wyrównane". "Dzieje się właśnie to wyrównanie, za co panu premierowi ogromnie dziękuję" – powiedział prezydent.

Zachęcił także rolników do korzystania z programów, finansowanych ze środków unijnych, takich jak wsparcie na budowę systemów nawadniania czy na wsparcie młodych rolników. "Potrzebny nam jest rozwój i trzeba korzystać z tych programów, zwłaszcza, że ponosimy koszty obecności w Unii Europejskiej. Więc jeśli coś jest oferowane i zostało wynegocjowane, to korzystajcie z tego, bo to ważne dla naszego kraju i naszej pozycji we wspólnocie europejskiej" – mówił Duda.

Podziękował też rolnikom i mieszkańcom wsi za przyjęcie przez nich do swoich domów uchodźców z Ukrainy.

Czytaj też: Kowalczyk: Rolnicy dają nam pełne bezpieczeństwo żywnościowe
 

PAP/fot. tt Kancelaria Prezydenta 

 

swiatrolnika.info 2022