O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-08-2022

Autor: Świat Rolnika

Premier Morawiecki chce wprowadzić czternastą emeryturę na stałe

Morawiecki

Chcielibyśmy, aby czternasta emerytura wpisała się na stałe do kalendarza – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu był w czwartek pytany w TVP Info, czy jest szansa, że czternasta emerytura wpisze się na stałe do kalendarza. "Tak byśmy chcieli" – odpowiedział Morawiecki. Szef rządu przypomniał, że świadczenie przysługuje wszystkim emerytom i rencistom. "Nie trzeba składać żadnych wniosków, bo wiem, że pojawiły się różnego rodzaju próby naciągania, wyciągania danych.

Morawiecki chce stałej czternastej emerytury 

"Wszyscy staramy się w taki sposób zarządzać finansami publicznymi, żeby pomagać emerytom i przez bardzo wysokie waloryzacje – teraz była rekordowa, i przez trzynastki i czternastki" – zapewnił premier Morawiecki.

"Jak jest kryzys, to uważam, że państwo powinno jeszcze bardziej pomagać" – wskazał.

W czwartek ruszyły wypłaty czternastych emerytur. Czternasta emerytura, czyli kolejne w 2022 roku dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, trafi w sumie do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 mln z ZUS. Jak informowała prezes ZUS Gertruda Uścińska "czternastka jest zwolniona z podatku dochodowego, a pobrana zostanie jedynie składka zdrowotna, dlatego wyniesie ona 1217,98 zł na rękę".

Szef rządu przypomniał, że świadczenie przysługuje wszystkim emerytom i rencistom.

"Nie trzeba składać żadnych wniosków, bo wiem, że pojawiły się różnego rodzaju próby naciągania, wyciągania danych. Drodzy seniorzy, nie jest to konieczne, każdemu przysługuje ta emerytura i nie trzeba składać żadnego wniosku" – podkreślił premier.

Morawiecki

Czytaj też: Premier Morawiecki: czternasta emerytura to dowód szacunku

PAP/fot. tt Kancelaria Prezesa RM

swiatrolnika.info 2023