O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-05-2022

Autor: Emilia Gromczak

Pracownicy sezonowi na Mazowszu poszukiwani na już

pracownicy sezonowi

W woj. mazowieckim pilnie poszukiwani są pracownicy sezonowi do zbioru truskawek. Proponowane są atrakcyjne warunki zatrudnienia. 

Powiatowy Urząd Pracy w Płońsku poszukuje pracowników sezonowych do zbioru truskawek i malin, m.in. w gminach Czerwińsk nad Wisłą, Załuski i Naruszewo. Wkrótce ma ruszyć kampania informacyjna, zachęcająca do podjęcia zatrudnienia, w tym skierowana do przebywających w Polsce obywateli Ukrainy.

Poszukiwani pracownicy sezonowi do zbiory truskawek

W woj. mazowieckim pilnie poszukiwani są pracownicy sezonowi. W ogłoszeniu, które opublikowały Powiatowy Urząd Pracy w Płońsku oraz tamtejsze starostwo, także w języku ukraińskim, proponowane są „atrakcyjne warunki zatrudnienia”: stawka dzienna 150 do 300 zł netto, możliwość zakwaterowania i wyżywienia, ubezpieczenie, zapewnienie transportu i opieki nad dziećmi – praca przy zbiorze truskawek i malin na plantacjach obejmować ma 6 do 8 tygodni.

Jak podkreślił wicestarosta płoński Krzysztof Wrzesiński, powiat ten, a zwłaszcza położone na jego terenie gminy Czerwińsk nad Wisłą, Załuski i Naruszewo, „to truskawkowe zagłębie” z areałem kilku tysięcy hektarów plantacji. W samej gminie Czerwińsk nad Wisłą powierzchnia tych upraw wynosi ok. 4,2 tys. ha.

„Co istotne, to uprawy truskawki tak zwanej najwcześniejszej, przykrywanej folią i dlatego jej zbiór przypada już na początek maja, a w przypadku produkcji tunelowej nawet na przełomie kwietnia i maja”  – powiedział Wrzesiński.

pracownicy sezonowi truskawki

Praca dla obywateli z Ukrainy 

Wicestarosta płoński zwrócił uwagę, że na terenie tego powiatu prace przy zbiorze truskawek, a także malin, każdego roku podejmowało ok. 20 do 25 tys. pracowników sezonowych, pracownicy sezonowi w 99 proc. pochodzili z Ukrainy.

„Pracownicy ci, z których 20 do 30 proc. stanowili mężczyźni, zatrudniani byli wiosną do pielęgnacji truskawek, a następnie do ich zbioru. Ten sezon jest trudny, bo brakuje chętnych do pracy. Problem jest oczywisty. Brak wystarczającej liczby pracowników spowodowany jest konfliktem na Ukrainie” - podkreślił wicestarosta płoński. Jak zaznaczył, w związku z zaistniałą sytuacją, oprócz działań Powiatowego Urzędu Pracy, także samorząd powiatu zdecydował się wesprzeć plantatorów w poszukiwaniu chętnych do pracy sezonowej.

Według Wrzesińskiego, na terenie powiatu płońskiego pilnie potrzebnych jest aktualnie, według wstępnych szacunków, 5 do 7 tys. pracowników sezonowych, przede wszystkim do zbioru truskawek.

„Na pewno jest to ciężka praca, na akord, ale wydaje mi się, że proponowane są odpowiednie, atrakcyjne warunki zatrudnienia, z zakwaterowaniem i wyżywieniem, oraz z dobrymi stawkami dziennymi, które w praktyce mogą być nawet wyższe”  – zaznaczył wicestarosta płoński.

Sprawdź również: Pracownicy sezonowi pilnie poszukiwani. Plantatorzy apelują do rządu

fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023