Talk icon

Informacje

03-06-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Pracownicy w rolnictwie – ilu ich właściwie jest?

Pracownicy

28 proc. ankietowanych jest zaniepokojonych sytuacją na rynku pracy, mimo że w ostatnich miesiącach sytuacja jest stabilna, a trzecia fala Covid-19 nie wywołała większych zawirowań – wynika z badania DIAGNOZA.plus. Podobny odsetek badanych obawia się pandemii.

Pracownicy i bezrobocie

DIAGNOZA.plus jest wspólnym projektem Uniwersytetu Warszawskiego oraz ośrodków badawczych GRAPE, CASE, CenEA i IBS. Dotąd przeprowadzono sześć edycji badania, w których uczestniczyło ponad 32 tys. osób.

Według DIAGNOZA.plus bezrobocie w kwietniu wyniosło ok. 7,1 proc. i było na podobnym poziomie, jak w dwóch poprzednich edycjach sondażu (wg GUS stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w kwietniu 6,3 proc., natomiast ostatnie dostępne badanie ankietowe BAEL dotyczące IV kwartału 2020 r. wskazywało na bezrobocie na poziomie 3,1 proc.).pracownicy z ukrainy

Jak zaznaczyła współautorka badania prof. Joanna Tyrowicz, trzecia fala pandemii, której szczyt miał miejsce w marcu i kwietniu, nie pogorszyła sytuacji na rynku pracy. Wyniki DIAGNOZA.plus wskazują jednak na większy wzrost liczby bezrobotnych niż sugerują rejestry urzędów pracy i BAEL.

Badaczka zwróciła uwagę, że niski wzrost stopy bezrobocia odnotowany w BAEL może być mylący. "Od początku pandemii podkreślamy, że wiele osób tracących pracę chwilowo jej nie poszukuje, nie rejestruje się także w urzędach pracy. Te zjawiska występowały zawsze, ale w pandemii się nasiliły” – zauważyła Tyrowicz.

Czytaj także: Szara strefa w rolnictwie szybko się rozrasta

Pracownicy w rolnictwie

Dodała, że poza tym część osób deklaruje zatrudnienie w rolnictwie. Według BAEL liczba pracujących w tym sektorze wzrosła o 100 tys. osób w 2020 roku, ale trudno traktować ten wzrost poważnie, tzn. nie ma powodów, by uważać, że w pandemii popyt na zatrudnienie w rolnictwie akurat wzrósł o 10 proc. – uważa.

Zdaniem prof. Tyrowicz ze zjawiskiem ukrytego bezrobocia w rolnictwie borykamy się od początku lat 90-tych, w pandemii wydaje się ono nasilać. "Na podstawie deklaracji, wydaje nam się, że rośnie liczba osób pracujących, a nie zaliczamy do grupy bezrobotnych tych, którzy aktywnie nie szukają pracy. Oba te mechanizmy zaniżają stopę bezrobocia pomimo pogorszenia sytuacji na rynku pracy" – zaznaczyła.

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023