O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Pożar zboża i kombajnu! Poparzony rolnik trafił do szpitala!

Pożar zboża

Pożar zboża i kombajnu w Dubrawie. Pracujący w polu rolnik próbował ugasić ogień, ale został dotkliwie poparzony. Trafił do szpitala, a strażacy przypuszczają, że przyczyną pożaru był prawdopodobnie wybuch akumulatora w maszynie. To nie jedyny wypadek podczas prac rolniczych. Strażacy apelują o ostrożność.

Pożar zboża i kombajnu

Do tragicznego zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie, na polu w Dubrawie, w powiecie lipskim. Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku zostali wysłani, by ugasić pożar zboża oraz kombajnu, który zapalił się podczas zbioru zboża.

Jak informuje Echo Dnia, na miejsce wysłano pięć jednostek straży pożarnej – dwie z jednostki ratowniczko-gaśniczej w Lipsku oraz zastępy ochotnicze z Grabowca, Rzechowa i Rybiczyzny. Pożar zboża i maszyny rolniczej gaszono półtorej godziny.

Niestety, w pożarze ucierpiał rolnik kierujący kombajnem. Na początku pożaru próbował ugasić maszynę i został dotkliwie poparzony. Kierowcę kombajnu przetransportowano karetką pogotowia do szpitala. Strażacy przypuszczają, że przyczyną pożaru był prawdopodobnie wybuch akumulatora w maszynie.

Ekologizm – zagrożenie dla polskiego rolnictwa i środowiska?

Pożar zboża w Wielkopolsce

Pozar zboza Szczególnie teraz, w okresie suszy, wystarczy chwila nieuwagi, aby cały roczny plon uległ spaleniu w wyniku zaprószenia ognia lub nieszczęśliwego wypadku. Do ogromnego pożaru doszło parę dni temu na polu w okolicach miejscowości Otoczna i Broniszwo. Ogień strawił aż 24 ha zboża na pniu. Pożar zboża był tak ogromny, że dym był widoczny z odległości wielu kilometrów.

Z jednym z największych do tej pory tegorocznych pożarów w Wielkopolsce walczyły jednostki straży pożarnej z powiatu wrzesińskiego. Do pomocy wyjechały zastępy gaśnicze z JRG Gniezno oraz OSP Niechanowo. Pożar zboża był gaszony w sumie przez 17 jednostek straży. Działania strażaków trwały blisko 2,5 godziny. Na razie nie są znane przyczyny pożaru.

Również w Wielkopolsce paliło się pole w Bułakowie. Tym razem pożar spowodowany był przez pracujący na polu kombajn. Strażacy musieli więc ugasić i pole i maszynę. W akcji wzięło udział 5 jednostek straży pożarnej z OSP Pogorzela, OSP Głuchów i JRG w Gostyniu. Do błyskawicznie rozwijającego się pożaru doszło również w Rudołtowicach. Najprawdopodobniej i tu taj przyczyną był pracujący w polu kombajn.

Pożar zboża oraz rżyska ze słomą gasiły 2 zastępy PSP z Pszczyny oraz druhowie z Rudołtowic, Ćwiklic i Goczałkowic-Zdroju. Dzięki szybkiej i skutecznej akcji strażaków, udało się uratować pozostałą cześć upraw jęczmienia i nie dopuścić do całkowitego zniszczenia całorocznych plonów.

echodnia.eu/fot.OSP KSRG Udanin/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023