Talk icon

Informacje

22-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Porozumienie działa! Statki czekają na produkty rolne z Ukrainy

Statki

Do władz Ukrainy wpłynęło ponad 40 wniosków o zawijanie statków do ukraińskich portów w celu eksportu żywności. Statki wpływają w coraz większe liczbie.

Minister Infrastruktury Ołeksandr Kubrakow powiedział to na swoim profilu na Facebooku. Zauważył, że na dzień 19 sierpnia ładowano 10 statków i przygotowywano do opuszczenia portów Odessa, Czarnomorsk i Piwdenny. W ramach inicjatywy zbożowej z trzech portów „Wielkiej Odesy” wypłynęło już 25 statków. Na pokładzie mają 630 000 ton produktów rolnych.

Eksport produktów rolnych z Ukrainy

Według danych Administracji Portów Morskich Ukrainy, do portów „Wielkiej Odesy” przyjęto 7 statków załadowanych produktami rolnymi.

„19 sierpnia port w Czarnomorsku zacumował masowce ANDAN TORLAK, FILYOZ i MARANTA, port w Odessie rozpoczął załadunek GANOSAYA i KUBROSLI Y, a na swoją kolej czeka MOHAMAD Y, a także tankowiec FOYLE, który stoi w porcie Pivdenny. W sumie do portów Francji, Sudanu, Turcji i Holandii trafi około 66 500 ton pszenicy, kukurydzy i oleju” – podał departament.

Tymczasem, Dwa statki ze zbożem z Ukrainy wypłynęły w sobotę z portu Czornomorsk w obwodzie odeskim – poinformowało ministerstwo obrony Turcji.

Łącznie 27 jednostek z ukraińskimi ładunkami produkcji rolnej opuściło do tej pory porty nad Morzem Czarnym w ramach porozumienia o eksporcie zboża. Porozumienie o odblokowaniu eksportu zbóż z portów ukraińskich zawarto 22 lipca. Ukraina i Rosja w osobnych umowach podpisanych z Turcją i ONZ zobowiązały się do zapewnienia bezpiecznych korytarzy morskich z trzech portów.

Statki

Kolejne statki ze zbożem opuściły Ukrainę

O wypłynięciu dwóch okrętów poinformowało ministerstwo obrony Turcji, na które powołała się agencja Ukrinform. Centrum koordynacyjne w Stambule, które powołano w celu zapewnienia bezpieczeństwa transportów zboża ukraińskiego, podawało wcześniej, że będą to jednostki Zumrut Ana i MV Ocean S. Na ich pokładzie znajdowało się 6,3 tys. ton oleju słonecznikowego i 25 tys. ton pszenicy.

Agencja Reutera informując o tym, że kolejne statki ze zbożem opuściły port, podkreśliła, iż łączna liczba jednostek, w ramach porozumienia o eksporcie, wzrosła do 27. Według stanu na 19 sierpnia w portach obwodu odeskiego załadowanych było i przygotowywało się do wypłynięcia łącznie 10 statków.

Czytaj również: USA kupi ukraińskie zboże. Pszenica trafi do biednych krajów

PAP/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2022