O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-02-2023

Autor: Świat Rolnika

Polskie jabłka podbiją Indonezję? Rynek oficjalnie otwarty

Polskie jabłka

Polskie jabłka są doceniane zarówno w kraju, jak i zagranicą. Teraz nasze owoce mogą być eksportowane jeszcze dalej, bo aż do Azji Południowo-Wschodniej.

Polski resort rolnictwa poinformował, że pomyślnie zakończyła się procedura otwierania rynku Indonezji dla polskich jabłek. Istnieje już możliwość rozpoczęcia eksportu.

Kto może eksportować polskie jabłka?

Polskie podmioty, które na etapie ustalania wymagań eksportowych zgłosiły wstępne zainteresowanie, by eksportować polskie jabłka do Indonezji, już uzyskały możliwość jego rozpoczęcia. Pozostali zainteresowani eksportem producenci i eksporterzy powinni zgłosić do jednostek terenowych Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, do 30  kwietnia 2023 r. zamiar prowadzenia uprawy jabłek na rynek indonezyjski w sezonie 2023 (zgodnie z art. 50 Ustawy z 13 lutego 2020 r. o ochronie roślin przed agrofagami).

W celu uzyskania szczegółowych informacji, w tym warunków eksportu polskich jabłek do Indonezji, zachęcamy do kontaktu z Głównym Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa

,,Liczymy, że otwarcie rynku Indonezji dla polskich jabłek pozytywnie wpłynie na zbilansowanie dwustronnej wymiany handlowej. Wg najnowszych danych za okres od stycznia do listopada 2022 roku, Polska odnotowała deficyt w handlu towarami rolno-spożywczymi z Indonezją na poziomie blisko 19 mln euro" – czytamy na stronie MRiRW.

Zobacz też: Sadownicy muszą mieć plan B. Wojna na Ukrainie weryfikuje ich plany

Polskie jabłka

MRiRW/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023