Talk icon

Informacje

14-11-2021

Autor: Emilia Gromczak

Polskie jabłka klubowe – pierwsze już pojawiły się na rynku

Polskie jabłka klubowe

Prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski poinformował dziś, że pierwsze polskie jabłka klubowe pojawiły się na rynku. Zostały wyprodukowane w jednej z grup producenckich.

Jabłka klubowe to odmiany o wyjątkowych cechach. Są silnie promowane, przez co stają się coraz bardziej rozpoznawalne i zachęcają konsumentów. Jabłka odmian klubowych, takich jak Kanzi, Pink Lady czy Jazz, mają nawet swoje hasła reklamowe. Najwięcej jest ich na rynku niemieckim i włoskim. W Polsce jeszcze rok temu wydawało się to być poza zasięgiem ręki. Dziś mamy już na rynku swoje pierwsze klubowe odmiany. 

Pierwsze polskie jabłka klubowe na rynku 

Prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski przekazał dziś informację, która jeszcze rok temu wydawała się być nierealna. Na rynek trafiły pierwsze polskie jabłka klubowe. Zostały wyprodukowane w jednej z grup producenckich i trafią na rynek pod nazwą klubową, jako oficjalnie i legalnie wyprodukowane.polskie jabłka klubowe na rynku

Okazuje się, ze można. Pierwsze polskie jabłka klubowe pojawiły się na rynku. Widać, że nie wszyscy sadownicy uważają ten trend za niemożliwy. Chcę jeszcze raz przypomnieć, że np. w nowych nasadzeniach jabłoni w Niemczech odmiany klubowe stanowią około 50%, a we Włoszech nawet 80%. Najpopularniejszą od kilkunastu lat odmianą klubową na świecie jest Pink Lady, która zdobywa coraz więcej miejsca na rynku. Inne "kluby" idą jej śladem. Zdaniem zachodnich sadowników to najlepsza metoda odróżnienia się na rynku od standardowego produktu, a tym samym uzyskania lepszych cen.

– czytamy w komunikacie Związku Sadowników RP. 

Słynna Pink Lady 

Czy polskie jabłka klubowe zasłyną niczym Pink Lady? Na analizy przyjdzie jeszcze czas, ale może spodziewać się sukcesu. Pink Lady to dobry przykład odmiany klubowej, która doczekała się nawet swojego hasła reklamowego. Jest to późna odmiana. Powstała w wyniku krzyżowania odmian Golden Delicious x Lady Williams. Odmiana jest znana pod nazwą Pink Lady m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku, RPA, oraz w wielu krajach europejskich.

sadownictwo.com.pl/sadyogrody.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2022