Talk icon

Informacje

16-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Polscy strażacy dogaszają ogniska pożarów we Francji

Polscy strażacy

Polscy strażacy realizują obecnie działania związane z dogaszaniem ognisk pożaru we Francji. Pracują na czterech odcinkach bojowych.

Informację tę przekazał oficer prasowy polskiej grupy ratowniczej asp. Łukasz Nowak. Na wtorek planowana jest także wizytacja polskiego obozowiska przez przedstawicieli straży francuskiej. Wysłanie polskich strażaków, to odpowiedź na francuską prośbę do społeczności międzynarodowej, która została skierowana za pośrednictwem mechanizmu wspólnotowego UE.

Polska grupa walczy na czterech odcinkach bojowych

Starszy strażak Monika Nowakowska-Brynda z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej przekazała PAP, że polscy strażacy rozpoczęli działania o godz. 8.30, a mają je zakończyć około godz. 20. Na wtorek planowana jest także wizytacja polskiego obozowiska przez przedstawicieli straży francuskiej.

"W tej chwili realizujemy nasze działania związane z dogaszaniem ognisk pożaru. Pracujemy na czterech odcinkach bojowych" – przekazał asp. Nowak. 

"Jeden z nich jest z dnia wczorajszego. To dół, w którym jest głębokie torfowisko i trzeba to dokładnie zalać" – doprecyzował. 

"Z dużą dozą prawdopodobieństwa ten odcinek dzisiaj zostanie zamknięty i ugaszony całkowicie" – zaznaczył.

Polscy strażacy

Polscy strażacy wyjechali w piątek do Francji

W ubiegły piątek polscy strażacy dojechali do Francji, w okolice Bordeaux, gdzie płonęło prawie 1000 ha lasów. W grupie ratowniczej jest 146 strażaków i 49 samochodów gaśniczych z województw: zachodniopomorskiego oraz dolnośląskiego. Są to dwa moduły do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów (dwa moduły GFFFV).

Wysłanie polskich strażaków, to odpowiedź na francuską prośbę do społeczności międzynarodowej, która została skierowana za pośrednictwem mechanizmu wspólnotowego UE. Zapotrzebowanie na pomoc otrzymano poprzez ERCC (Emergency Response Coordination Centre).

Wyjazd do Francji to 37. międzynarodowa misja Państwowej Straży Pożarnej.

Czytaj też: MSWiA: Polscy strażacy pomogą gasić pożary we Francji

PAP/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2022