Talk icon

Informacje

24-04-2022

Autor: Emilia Gromczak

Polacy robiąc e-zakupy sprawdzają opinie o sklepie i ceny towarów

opinie o sklepie

Z badania "Bezpieczni na e-zakupach 2022" wynika, że Polacy przed e-zakupami coraz częściej sprawdzają opinie o sklepie.

W przekazanego badania Santander Consumer Banku wynika, że ponad 80 proc. Polaków, z każdej grupy wiekowej, kupowało w internecie w zeszłym roku. 65 proc. Polaków przed e-zakupami sprawdza opinie, a 58 proc. porównuje ceny wybranego produktu. Ponadto 41 proc. respondentów sprawdza warunki zwrotu i reklamacji.

Polacy sprawdzają opinie o sklepie

W związku ze wzrostem popularności e-zakupów zapytano Polaków w sondażu, co jest najistotniejsze przy podejmowaniu decyzji o zakupie w danym e-sklepie i co mogłoby ich od tego odwieść.

Z badania wynika, że 65 proc. osób przed zrobieniem zakupu u danego sprzedawcy zachowuje ostrożność i sprawdza, opinie o sklepie. Najczęściej postępują tak kobiety (71 proc. w porównaniu do 59 proc. mężczyzn) i najmłodsi ankietowani w wieku 18-29 lat (80 proc.).

Ponad połowa badanych (58 proc.) przed złożeniem zamówienia w e-sklepie porównuje nie tylko opinie o sklepie, ale także ceny towarów.

"Co ciekawe, ta czynność ponownie ma największe znaczenie dla płci żeńskiej (67 proc. w zestawieniu z 49 proc.) i respondentów przed 30-stym rokiem życia (78 proc.)" – czytamy.

Według autorów badania może świadczyć to o tym, że młodzi dorośli i kobiety bardziej martwią się swoimi finansami lub też, że są bardziej wymagającymi konsumentami – to skłania ich do poszukiwania konkurencyjnych cenowo produktów u dobrych sprzedawców.

"Z badania wynika ponadto, że 41 proc. respondentów przed zakupem zapoznaje się z warunkami zwrotu i reklamacji oraz szuka najtańszej formy dostawy (39 proc.)" – dodała dyrektor ds. Sprzedaży Internetowej z Santander Consumer Banku Ewelina Krzynowy.

opinie o sklepie e-zakupy

Na to konsumenci zwracają szczególną uwagę

Opinie o sklepie to jednak nie wszystko. Kupującym online zależy też na szybkości usługi, 34 proc. wskazało, że przed złożeniem zamówienia sprawdza, w jakim czasie dotrze do nich upragniona przesyłka.

"Niestety, nie przykładamy tej samej wagi do kwestii bezpieczeństwa. Mimo że weryfikujemy opinie innych klientów o sprzedawcy, regulamin e-sklepu czyta już tylko co czwarty z nas (25 proc.), a jeszcze mniej osób sprawdza dane rejestrowe firmy czy zabezpieczenia na stronie sprzedawcy (w obu przypadkach 22 proc.)" – podała Krzynowy.

Polacy zapytani o to, co na zakupach w sieci wzbudziłoby ich czujność, ponad połowa (58 proc.) wskazała na oferty po cenach znacznie odbiegających od standardów rynkowych. 

Badani często wspominali również o niskiej jakości zdjęć lub opisów na stronie, niedostarczających wiarygodnych informacji o produkcie (48 proc.) lub o możliwości opłaty zamówienia jedynie za pomocą przelewu bankowego (40 proc.).

Czytaj również: Zakupy przez internet poza Polską robią najczęściej mężczyźni

fot.pixabay.com

 

swiatrolnika.info 2023