O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-10-2022

Autor: Karol Pepliński

Podkarpaccy pszczelarze zebrali już średnio 22 kg miodu z ula

Podkarpaccy pszczelarze

Podkarpaccy pszczelarze zebrali w tym roku średnio 22 kg miodu z ula. Kończący się sezon miodobrania był znacznie lepszy niż poprzedni.

Na Podkarpaciu ponad 4 tys. pszczelarzy prowadzi 110 tys. rodzin pszczelich. Na jeden kilometr kwadratowy przypada tam sześć rodzin pszczelich; przeciętna krajowa to cztery rodziny.

Podkarpaccy pszczelarze z dobrym wynikiem

W regionie w ubiegłym roku podkarpaccy pszczelarze zebrali ponad 15 kg miodu z ula. Podobne zbiory były też w 2020 roku. Jak zaznaczył prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Tadeusz Dylon, w tym roku "pszczelarzom szczególnie sprzyjała pogoda na wiosnę".

,,Było wtedy ciepło, choć nie upalnie, a opady deszczu nie przechodziły w ulewy. Nie notowano także przymrozków. Słowem wszystko przebiegało prawidłowo” – stwierdził.

W konsekwencji – wyjaśnił – "na wiosnę pszczoły mogły spokojnie zbierać nektar z obficie kwitnących m.in. drzew owocowych w sadach, rzepaku, wierzby iwy, czy mniszka lekarskiego".

Z kolei upały w okresie letnim przeszkodziły w zbiorach miodów akacjowych, lipowych, gryczanych, a nawet wielokwiatowych.

,,Natomiast trochę lepsze warunki pogodowe panowały w pierwszych dniach jesieni. Dzięki temu udało się zebrać trochę miodu ze spadzi, czy nawłoci" – przekazał Dylon.

podkarpaccy pszczelarze

Czytaj też: Czy pszczoły i rolnicy mogą być prawdziwymi przyjaciółmi?

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023