Talk icon

Informacje

02-09-2022

Autor: Karol Pepliński

PIE: W III kwartale PKB Polski spadnie do 2,7%

PKB Polski

Polski Instytut Ekonomiczny prognozuje, że PKB Polski w III kwartale spadnie do 2,7 proc. Zdaniem analityków "dołek spowolnienia" będzie w I kwartale 2023 r.

W ocenie PIE na początku 2023 r. inflacja zwiększy się ze względu na podwyżki taryf za energię elektryczną i gaz ze strony URE. Najwyższy wzrost przypadnie na luty (15,6 proc.) – spodziewają się analitycy.

PKB Polski spadnie

Jak stwierdzili eksperci PIE, polska gospodarka hamuje. Ich zdaniem w II połowie roku wzrost ma spaść poniżej 3 proc. Przypomnieli, że według wstępnego szacunku GUS, tempo wzrostu PKB Polski obniżyło się w II kwartale z 8,5 proc. do 5,3 proc.

,,Spodziewamy się dalszego spadku w III kwartale – do 2,7 proc. Dołek spowolnienia wystąpi w I kwartale 2023 r., wtedy oczekujemy mizernego wyniku rzędu 1,3 proc." – wskazali w najnowszym wydaniu "Miesięcznika Makroekonomicznego PIE".

Dodali, że spowolnienie będzie efektem zwalniającej konsumpcji oraz produkcji przemysłowej.

,,GUS wskazuje, że spada sprzedaż dóbr trwałych – największe spadki dotyczą samochodów (-15,1 proc.) oraz mebli i elektroniki (-5,3 proc.)" – stwierdzili analitycy PIE.

Eksperci PIE spodziewają się dobrych wyników inwestycji.

,,Rząd ogłosił prefinansowanie projektów z KPO przez grupę PFR. Jeszcze w tym roku ma zostać uruchomiona kwota 6 mld PLN (ok. 0,2 proc. PKB), a w przyszłym roku 15 mld PLN (ok. 0,4 proc. PKB)" - przypomnieli. Zwiększone inwestycje publiczne, jak zaznaczył PIE, będą jednym z motorów wzrostu. W przypadku przemysłu eksperci oczekują "ograniczenia nakładów".

,,Firmy przemysłowe mogą się decydować na inwestycje w energooszczędność" – stwierdzili.

Zwrócili uwagę, że głównym ryzykiem dla prognoz pozostaje skala kryzysu energetycznego w Europie.

pkb polski

Wzrost gospodarczy na tle UE

Analitycy szacują, że wzrost PKB Polski na tle UE będzie wysoki z uwagi na napływ imigrantów z Ukrainy.

,,Bieżące wydatki konsumpcyjne pozwoliły ograniczyć skalę spowolnienia" – uważają.

Zwrócili uwagę, że imigranci wypełniają też występujące niedobory pracowników na krajowym rynku pracy. W efekcie Komisja Europejska szacuje, że Polska znajdzie się wśród pięciu najszybciej rozwijających się państw wspólnoty – dodali.

Eksperci zwrócili uwagę, że napływ znacznej liczby migrantów ma dodatni wpływ na zakupy pierwszej potrzeby i przekłada się na zwiększenie krajowej konsumpcji.

,,W II kwartale sprzedaż detaliczna w Polsce – liczona według metodologii Eurostatu – wzrosła o 13 proc. przy średniej państw UE na poziomie 1 proc. Znaczny wzrost generowała zwiększona sprzedaż żywności, farmaceutyków, odzieży" – zauważyli.

GUS wskazuje, że sprzedaż w tych kategoriach w okresie styczeń-lipiec wzrosła odpowiednio o 6,1 proc., 15,1 proc. oraz 31,3 proc.

Dane nie pozwalają na określenie dokładnej wielkości zakupów przez obywateli Ukrainy, jednak odpowiadają one za większość obserwowanego wzrostu – stwierdza PIE. Szacuje, że wydatki migrantów podniosły sprzedaż detaliczną o ok. 2,5-4 proc.

,,Oznacza to wyższy wzrost gospodarczy o 0,4-0,6 pkt. proc. w 2022 r." – zaznaczyli.

Zdaniem ekspertów bieżące dane sugerują, że szczyt inflacji w tym roku prawdopodobnie jest już za nami.

,,Pod koniec IV kwartału wzrost cen spowolni do 14,5 proc." – wskazali.

Czytaj też: Morawiecki: Wzrost PKB w 2022 r. może oscylować ok. 5%

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2022