Talk icon

Informacje

04-03-2022

Autor: Michał Rybka

PIE: Sankcje spowodują, że Rosja zbliży się do jednej ze światowych potęg

PIE

Marek Wąsiński z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) szacuje, że Rosja na skutek izolacji od Zachodu będzie szukała umów z innym światowym hegemonem.

W związku z rosyjską napaścią na Ukrainę wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne. Marek Wąsiński jest zdania, że sankcje nałożone na Rosję, na skutek jej inwazji na Ukrainę spowodują, iż państwo Putina znacząco uzależni się od Chin. Państwo Środka będzie jednym z niewielu możliwych kierunków współpracy inwestycyjnej.

Zaskakująca jedność UE w kwestii nakładanych sankcji

Jak zwrócił uwagę kierownik zespołu gospodarki światowej PIE, w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję wskutek jej napaści na Ukrainę, rosyjska gospodarka będzie działać w trybie wojennym. Oznacza to powszechne niedobory większości dóbr konsumpcyjnych.

"Może to nasilać konflikty i niepokoje społeczne wewnątrz Rosji – np. intensyfikację protestów przeciw władzy" – stwierdził Wąsiński. Dodał, że ich dynamika będzie nieprzewidywalna.

Ekspert zwrócił uwagę, że Rosja próbowała uniezależnić się od ewentualnych sankcji ze strony USA, ale zaskoczyła ją "silna i jednolita odpowiedź państw Unii Europejskiej". "Szczególnie mocno obrazuje to kompozycja rezerw walutowych – w ostatnich kwartałach Rosjanie ograniczali ilość aktywów denominowanych w dolarze na rzecz euro. Środki te zostały zamrożone przez kraje UE" – wyjaśnił.

Podkreślił, że spośród nałożonych dotąd sankcji natychmiastowy i długookresowy efekt będą miały przede wszystkim działania europejskich i amerykańskich przedsiębiorstw dla wycofania się z rosyjskiego rynku w połączeniu z zakazem obrotu rezerwami z Bankiem Rosji. "Szybki, chociaż raczej krótkookresowy efekt da też odcięcie Rosji od systemu SWIFT" – dodał.

Jak zaznaczył Wąsiński, obecnie Rosja w niewielkim stopniu jest w stanie korzystać ze swoich rezerw. Ocenił, że po wstępnym szoku związanym z odłączeniem dostępu do systemu SWIFT Rosja będzie szukać alternatyw.

"Prawdopodobne jest dołączenie do chińskiej sieci CIPS oraz częstszy handel w bloku Rosja-Chiny-Indie" – stwierdził.

PIE

PIE: Chiny inicjują nowe globalne rozdanie

Wąsiński zauważył, że w przypadku sieci społecznościowych Rosjanie już wcześniej izolowali dostęp do rynku dla portali funkcjonujących na Zachodzie. "Kwestie współpracy technologicznej w poszczególnych sektorach, m.in. lotnictwie czy przemyśle rafineryjnym, mogły stanowić dużą barierę rozwojową w tych działach gospodarki" – wskazał rozmówca PAP.

W ocenie eksperta izolacja Rosji od Zachodu w wyniku inwazji na Ukrainę doprowadzi do znaczącego pogłębienia zależności Rosji od Chin. "Chiny będą jednym z niewielu możliwych kierunków współpracy inwestycyjnej" – ocenił eksper z PIE.

Dodał, że Państwo Środka jest już teraz największym po UE partnerem gospodarczym Rosji – odpowiadającym za 14 proc. rosyjskiego eksportu i 22 proc. importu. Gospodarka Chin jest przy tym dziesięć razy większa niż gospodarka Rosji.

Chiny są jednocześnie partnerem strategicznym – oba państwa dążą do zmiany porządku międzynarodowego. "Współpracują nad zmniejszaniem zależności gospodarczej od Zachodu, m.in. zmniejszając udział dolara w aktywach i jako waluty rozliczeniowej czy pracując nad alternatywnym względem SWIFT systemem polecania przelewów" – podsumował Wąsiński.

Środa jest siódmym dniem inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Władze Federacji Rosyjskiej określają prowadzone działania jako "specjalną operację wojskową".

Czytaj także: Rosyjska gospodarka w agonii. Kraj Putina to bankrut

źródła:PAP/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2022