O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-10-2020

Autor: Polska Agencja Prasowa

Piątka dla Zwierząt. Biuro Legislacyjne Senatu: przepisy przejściowe są niespójne! Senat znów miażdży ustawę!

Piątka dla Zwierząt

Przepisy przejściowe do noweli ws. ochrony zwierząt są niezrozumiałe, niespójne i wymagają szczególnej analizy pod kątem zakresu skutków wprowadzonych regulacji – oceniło Biuro Legislacyjne Senatu podczas czwartkowego posiedzenia Komisji Ustawodawczej. Piątka dla Zwierząt wciąż stanowi zbiór niespójnych przepisów.

Piątka dla Zwierząt na posiedzeniu senatu

W czwartek senacka Komisja Ustawodawcza kontynuuje prace nad nowelą o ochronie zwierząt. Biuro Legislacyjnego Senatu przedstawiło długą listę uwag i zastrzeżeń do ustawy.piatka dla zwierzat senat

Piątka dla Zwierząt wymaga notyfikacji

Przedstawiciel Biura odniósł się do problemu notyfikacji. "Należałoby zaznaczyć, że z ustawy nie wynika, żeby była przedmiotem notyfikacji, z uwagi na to, że nie zamieszczono w niej stosowanego odnośnika. Ale zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów ws. sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych, notyfikowany akt prawny powinien być przekazany Komisji Europejskiej w takim terminie, aby mogła przedstawić do niego zastrzeżenia i uwagi, aby mogły być wdrożone do notyfikowanego aktu prawnego" – mówił.

"Jednostka będzie mogła się powoływać przed sądem, że przepis, który jej dotyczy, nie został notyfikowany, a tym samym sąd odmówi zastosowania takiego przepisu do jednostki, przy czym ustawa będzie obowiązywała" – dodał przedstawiciel Biura.

Czytaj także: Piątka dla Zwierząt. Senator Jackowski: Rolnicy nie zapomną tego Prawu i Sprawiedliwości

Piątka dla Zwierząt i niespójne przepisy przejściowe

Wskazywał na niezrozumiałość i niespójność przepisów przejściowych. "Wynika z nich, że zezwolenia na prowadzenie schronisk dla zwierząt dla przedsiębiorców tracą ważność w okresie 6 miesięcy od wejścia w życie (ustawy). Z innego przepisu wynika, że decyzje na prowadzenie schronisk tracą ważność w terminie 12 miesięcy. Trzeba się zdecydować na jedno rozwiązanie dla podmiotów, które teraz prowadzą taką działalność" - podkreślił.

Niejasne przepisy dotyczące rekompensat

Zdaniem przedstawiciela Biura, należy uzupełnić przepisy dotyczące rekompensat dla działalności w zakresie uboju rytualnego, dla podmiotów prowadzących hodowlę i chów zwierząt futerkowych. "Nie ma żadnych przepisów określających zasady, na jakich będzie wypłacana rekompensata" – dodał.

Biuro Legislacyjne zwróciło uwagę, że terminy wejścia w życie przepisów wymagają szczególnej analizy pod kątem zakresu skutków wprowadzonych regulacji.

PAP/jac/fot. FB

 

swiatrolnika.info 2023