Talk icon

Informacje

12-05-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

PGNiG ogłosiło przejęcie Solgen; spółki z branży fotowoltaicznej

Solgen

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) podpisało umowę kupna 100 procent udziałów spółki Solgen z siedzibą w Krakowie.

Prowadzi ona działalność na rynku usług fotowoltaicznych i pomp ciepła – poinformowało PGNiG w komunikacie prasowym. W informacji wyjaśniono, że przejęta spółka  pozwoli na zagospodarowanie przez PGNiG nowych, rozwijających się rynków zielonej energii poprzez usługi sprzedaży i montażu instalacji fotowoltaicznych oraz powiązanych z nimi produktów – przede wszystkim pomp ciepła, ale również magazynów energii.

PGNiG przejmuje spółkę Solgen

"PGNiG SA podpisało umowę nabycia 100 proc. udziałów spółki Solgen z siedzibą w Krakowie. Akwizycja wyspecjalizowanego i doświadczonego podmiotu prowadzącego działalność na rynku usług fotowoltaicznych i okołoenergetycznych wpisuje się w przyjętą przez PGNiG koncepcję rozwoju obszaru odnawialnych źródeł energii" – napisano w komunikacie.

Jak podało PGNiG, w efekcie akwizycji Solgenu grupa rozbuduje swoje kompetencje elektroenergetyczne i poszerzy ofertę dla klientów biznesowych oraz indywidulanych.

Solgen

Przejęcie pozwoli PGNiG wejść na nowe rynki

Krakowska spółka działa na rynku od 2015 roku i dotychczas wykonała instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy blisko 27 MW (ok. 1100 instalacji tylko w 2021 roku), a od ponad dwóch lat intensywnie rozwija również sprzedaż pomp ciepła. W latach 2018-2021 Solgen osiągnął blisko 10-krotny wzrost przychodów.

"Inwestycje w obszar energetyki odnawialnej to jeden z priorytetów zarówno Grupy Kapitałowej PGNiG, jak i powstającego z połączenia PGNiG z PKN Orlen i Grupą Lotos koncernu multienergetycznego. Zrównoważony rozwój zajmuje istotne miejsce w budowie koncernu i realizacji strategii dywersyfikacji źródeł energii. Strategia ta jest nie tylko odpowiedzią na wyzwania wynikające m.in. ze zmian klimatycznych, ale przede wszystkim stanowi gwarancję bezpieczeństwa energetycznego kraju" – powiedziała cytowana w komunikacie prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak.

W informacji wyjaśniono, że przejęta spółka Solgen pozwoli na zagospodarowanie przez PGNiG nowych, rozwijających się rynków zielonej energii poprzez usługi sprzedaży i montażu instalacji fotowoltaicznych oraz powiązanych z nimi produktów – przede wszystkim pomp ciepła, ale również magazynów energii.

Czytaj też: Energa dostała pozwolenie na budowę farmy fotowoltaicznej

PAP/fot.Pixabay/Twitter

swiatrolnika.info 2023