Talk icon

Informacje

04-07-2021

Autor: Tomasz Racki

Peperomia, czyli pieprzówka. Poznaj tę wyjątkową roślinę

Peperomia

Peperomia, czyli pieprzówka to rodzaj roślin z rodziny pieprzowatych. Do rodzaju peperomii należy kilkaset gatunków roślin, występujących w naturze w obszarze tropikalnym Ameryki Południowej, Środkowej i częściowo w Afryce. Peperomia to bardzo ciekawa, dość popularna roślina doniczkowa. Często gości w naszych domach.

Peperomia – praktyczne informacje

Peperomia wymaga stanowiska jasnego, ale nie bezpośrednio nasłonecznionego. Lubi światło rozproszone. Nie lubi zbytniego podlewania, gdyż łatwo dochodzi do gnicia korzeni i ogonków liściowych (podlewamy na podstawkę). Optymalna temperatura uprawy około 18–20℃, w okresie zimowym temperatura może być niższa, ale nie mniej niż 10℃.peperomia 2

W okresie intensywnego wzrostu nawozimy raz na dwa tygodnie nawozami wieloskładnikowymi.

Czytaj także: Preparaty krzemowe poprawią kondycję i przechowywanie jabłek

Peperomia – gatunki

Do najbardziej popularnych należą:

  • tępolistna (Peperomia obtusifolia) – osiąga wysokość około 30–40 centymetrów. Charakteryzuje się jasnozielonymi liśćmi, szerokoowalnymi.
  • srebrzysta (Peperomia Sandersa) – jest byliną osiągającą wysokość około 20 centymetrów. Liście mięsiste, szerokoowalne z ostrymi zakończeniami. Liście są zielone ze srebnymi paseczkami osadzone na czerwonych ogonkach.
  • kędzierzawa (Peperomia caperata) – osiąga wysokość około 15–20 centymetrów. Jej ozdoba są pomarszczone liście, jajowate lub sercowate, lśniące z wyraźnym unerwieniem.
  • hope (Peperomia tetraphylla Hope) – wyjątkowo piękna, ceniona przez miłośników roślin i kolekcjonerów peperomii. Roślina ta ma wyjątkowy pokrój i ciekawe ulistnienie. Posiada grube, długie zwisające pędy, na których występują regularnie osadzone zaokrąglone listki, zebrane w okółkach.

Bronisze/fot. bronisze

swiatrolnika.info 2023