Talk icon

Informacje

24-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

Papuga uciekła z domu i chciała zostać… marynarzem

papuga

Załoga statku towarowego, który cumował przy Bałtyckim Terminalu Kontenerowym w Gdyni, odkryła na swoim pokładzie pasażera na gapę – to ciemnoszara papuga. 

Wezwana na miejsce straż miejska zabrała zwierzę na komisariat i dotarła do właścicielki. W poniedziałek załoga statku, który cumował przy BCT w Gdyni poinformowała straż miejską o nietypowym pasażerze. Gościem – jak wskazuje portal www.gdynia.pl – okazała się pochodząca z Afryki papuga żako. "Marynarz, który zaopiekował się ptakiem powiadomił o znalezisku ochronę, a ta wezwała EkoPatrol Straży Miejskiej" – czytamy na stronie miejskiego portalu.

Papuga chciała zostać marynarzem

Rzecznik prasowy gdyńskiej straży miejskiej Leonard Wawrzyniak, tłumaczył że zwierzę zostało zabrane na komisariat. "Zaraz po przybyciu na miejsce napoiliśmy ptaka. Później siedział na drzwiach wejściowych do mojego gabinetu" – tłumaczył.

Strażnik miejski rozpoczął poszukiwania właścicieli zwierzęcia. "Przeszukałem strony internetowe i natrafiłem na ogłoszenie, w którym mieszkanka Gdyni poszukiwała papugi. Zadzwoniłem do niej, poinformowałem, że udało się znaleźć jej ptaka i usłyszałem po drugiej stronie słuchawki płacz" – relacjonował Wawrzyniak.

papuga

Właścicielka odnaleziona

Jak podaje gdyński portal, papuga ma na imię Oskar i należy do pani Ewy. Ptak jest w rodzinie od ponad dwudziestu lat. Pierwotnie należał do ojca Ewy, a po jego śmierci trafił z południa Polski do Gdyni, w tym czasie nauczył się mówić.

Oskar uciekł z domu w sobotę. Jak wskazuje rzecznik prasowy gdyńskiej straży miejskiej, między domem pani Ewy a portem BCT, gdzie został znaleziony w poniedziałek dzieliło go ok. 500 metrów.

Wawrzyniak dodał, że spotkaniu papugi i pani Ewy towarzyszyły łzy wzruszenia i skrzeczenie papugi.

Portal miejski wskazuje, że papugi żako występują w Afryce. To inteligentne i wrażliwe ptaki, które potrafią naśladować dźwięki ludzkiego głosu, dlatego nazywany jest papugą gadającą.
"Papuga żako jest niezwykle towarzyska, dlatego nie odnajdzie się wśród osób, które często wyjeżdżają i są długo poza domem. Samotny ptak będzie cierpiał. Żako są wymagające i potrzebują obecności właściciela przez większą część dnia" – czytamy na stronach miejskiego portalu.

Czytaj także: Lubuscy złodzieje staną przed sądem za... kradzież papug i kanarków

PAP/fot. wikimedia

swiatrolnika.info 2022