Talk icon

Informacje

06-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

OZE to często wyszukiwane w internecie hasło

oze

W czerwcu najchętniej wyszukiwanymi hasłami z zakresu innowacyjności i konkurencyjności było "OZE," i "projektowanie".

Często szukano także haseł takich jak "zrównoważony" i "recykling" – podała PARP. Odnawialne źródła energii budzą silne emocje - 38 proc. wzmianek ma wymowę negatywną –  dodała. We wtorek Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) poinformowała o najczęściej wyszukiwanych KIS-ach w polskim internecie. KIS, czyli Krajowe Inteligentne Specjalizacje to branże uznane za priorytetowe dla tworzenia innowacyjnych rozwiązań społeczno-gospodarczych, zwiększenia wartości dodanej polskiej gospodarki i podniesienia jej konkurencyjności na arenie międzynarodowej.

OZE często wyszukiwane w internecie

"Lista KIS-ów podlega ciągłej weryfikacji i aktualizacji, a w proces ten zaangażowani są partnerzy gospodarczy, naukowi oraz społeczni – w celu umożliwienia odkrywania tych dziedzin, w których kraj ma szansę na wyróżnienie się na rynku międzynarodowym" – wskazała PARP.

"Każdy z KIS-ów jest analizowany pod kątem specyficznych, identyfikujących go haseł. Z najnowszego raportu wynika, że w czerwcu 2022 r., podobnie jak w poprzednich miesiącach, do najczęściej występujących w internecie haseł w języku polskim – według wyników wyszukiwania za pomocą Brand24 – należały: +OZE+ (KIS 4), +projektowanie+ (KIS 12), +zrównoważony+ (KIS 5) i "recykling" (KIS 7)" - podała Agencja.

Jak zaznaczyli autorzy raportu, przeciętne zasięgi są najwyższe w przypadku najrzadszych wzmianek - gdy tematyka jest popularna użytkownicy rozpraszają się, czerpiąc wiedzę z wybranych źródeł dotyczących danej tematyki. "Ponadto, przeciętne zasięgi są najwyższe w przypadku najrzadszych wzmianek. Natomiast, gdy tematyka jest popularna użytkownicy rozpraszają się, czerpiąc wiedzę z wybranych źródeł dotyczących danej tematyki" – dodali.

PARP przekazała, że wzmianki o wymowie pozytywnej w języku polskim stanowiły 13 proc., a w języku angielskim 19 proc. Z kolei wzmianki o wymowie negatywnej stanowiły 13 proc. polskojęzycznych i 8 proc. angielskojęzycznych. Podkreślono, że w języku polskim pozytywną wymowę najczęściej miały wzmianki zawierające hasło "wzornictwo" (38 proc.) i "recykling" (21 proc.). "Tematem wywołującym w Polsce dużo negatywnych emocji są odnawialne źródła energii – aż 38 proc. wzmianek o wymowie negatywnej (podczas gdy w maju było ich 22 proc.)" – stwierdzono.

Z raportu wynika, że wśród wszystkich haseł objętych monitoringiem w polskojęzycznym internecie, tematyka odnawialnych źródeł energii występuje najczęściej. "OZE są zagadnieniem, w przypadku którego największa część dyskursu toczy się w mediach społecznościowych. Tematyka OZE budzi silne emocje i udział wzmianek negatywnych jest ponadprzeciętnie wysoki, a pozytywnych – niski" – ocenił cytowany w informacji prasowej kierownik w Departamencie Analiz i Strategii PARP Krzysztof Buczek.

Buczek zwrócił uwagę, że "projektowanie", podobnie jak w maju, było drugie co do częstości występowania wśród wszystkich haseł objętych monitoringiem. "Tematyka projektowania ponadprzeciętnie często wiązała się z pozytywnymi emocjami. W szczególności liderem liczby wzmianek pozytywnych w internecie było hasło +wzornictwo+" – podkreślił.

Raport "Monitoring aktywności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej w ramach Krajowej Inteligentnej Specjalizacji" ma charakter cykliczny. Kolejny raport, uwzględniający dane za lipiec 2022 r., zostanie opublikowany w sierpniu. 

oze

Czytaj także: OZE w gospodarstwie rolnym – możliwości wykorzystania źródeł energii

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023