Talk icon

Informacje

17-08-2022

Autor: Świat Rolnika

Owoce i warzywa gniją na brytyjskich polach. Straty liczone w milionach

Owoce i warzywa

Owoce i warzywa warte 70 milionów funtów gniją na polach Wielkiej Brytanii, ponieważ rolnicy nie mogą znaleźć wystarczającej liczby pracowników do zbioru plonów.

Według badania przeprowadzonego przez National Farmers Union (NFU), w pierwszej połowie roku rolnicy wyrzucili owoce i warzywa o wartości prawie 22 milionów funtów – pisze Bloomberg. Badanie reprezentuje jedną trzecią sektora ogrodniczego, więc całkowita kwota prawdopodobnie przekracza 60 milionów funtów.

Owoce i warzywa gniją, bo nie ma kto ich zbierać 

"Dobra, zdatna do spożycia żywność jest marnowana w czasie, gdy rodziny w całym kraju z trudem wiążą koniec z końcem z powodu gwałtownie rosnących kosztów utrzymania. Koszty rosną w rekordowym tempie. Podczas gdy w wielu branżach brakuje pracowników, rekrutacja do sektora rolniczego jest szczególnie trudna, ponieważ praca jest sezonowa i może oznaczać długie lata fizycznej pracy za stosunkowo niskie wynagrodzenie – skomentował Tom Bradshaw, wiceprezes NFU.

W tym samym czasie Wielka Brytania odnotowała najsuchszy lipiec od 1935 r., co jeszcze bardziej ograniczyło produkcję.

Około 40% respondentów ankiety NFU stwierdziło, że doświadczyło strat plonów z powodu braku siły roboczej, a hodowcy spodziewają się spadku produkcji o kolejne 4,4% w przyszłym roku.

Owoce i warzywa

Czytaj też: Marnowanie żywności to wciąż bardzo poważny problem

agroportal.ua/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2022