O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-09-2022

Autor: Karol Pepliński

Ostropest plamisty – znane i rozpowszechnione na całym świecie ziele

Ostropest plamisty

Ostropest plamisty jest gatunkiem ostropestu. Gatunek ten jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią z rodziny astrowatych. Kwitnie zaś od lipca do sierpnia.

Ta dość popularna roślina ma czerwone lub fioletowe kwiaty i błyszczące bladozielone liście z białymi żyłkami. Pierwotnie pochodził z południowej Europy do Azji, a obecnie występuje na całym świecie. W Polsce jest rośliną uprawną, czasami dziczejącą. W Polsce zdziczałe formy spotyka się w ogrodach, nieużytkach, ugorach oraz w zbiorowiskach ruderalnych i synantropijnych.

Ostropest plamisty szybko się rozprzestrzenia

Ostropest plamisty jest wyprostowanym ziołem, które może osiągnąć od 30 do 200 cm wysokości i ma ogólny stożkowy kształt. Przybliżona maksymalna średnica podstawy wynosi 160 cm. Łodyga jest wyżłobiona i może być pokryta lekkim, włochatym meszkiem. Największe okazy mają puste łodygi. Kwiatostany mają od 4 do 12 cm długości i szerokości, koloru czerwono-purpurowego. Kwitną od czerwca do sierpnia na półkuli północnej lub od grudnia do lutego na półkuli południowej (od lata do jesieni).  Kwiatostan otaczają przylistki, które są pozbawione włosków, z trójkątnymi, kolczastymi wyrostkami, zakończonymi mocnym żółtym kolcem.

Ostropest plamisty występuje w śródziemnomorskim regionie Europy, w tym w Grecji (głównie na Krecie), na wschód do Iranu i Afganistanu. Prawdopodobnie występuje w pobliżu wybrzeża południowo-wschodniej Anglii. Został szeroko wprowadzony poza swoim naturalnym zasięgiem, na przykład do Ameryki Północnej, Hawajów, Australii, Nowej Zelandii, Kolumbii, gdzie jest uważany za inwazyjny chwast. Dodatkowo, obecnie rozprzestrzenia się również jako roślina inwazyjna w prawie całej Europie w wyniku upraw polowych.

Zadomawia się na słonecznych, ciepłych łąkach ruderalnych, w miejscach regularnie zaburzonych, takich jak złoża gruzu, u podnóża południowych murów lub wsi oraz na ugorach miejskich lub pastwiskach dla bydła. Nie preferuje jednak gleb suchych, kamienistych.

Ostropest plamisty

Zastosowanie ostropestu

Ostropest plamisty jest rośliną adaptacyjną o niskich wymaganiach. Jest uprawiana głównie jako roślina lecznicza, ale jest również wymieniana jako źródło pożywienia. Uprawia się go głównie w Europie, ale także w Azji i Ameryce Północnej. Chociaż był stosowany w medycynie tradycyjnej od wieków, nie ma dowodów klinicznych na jego działanie lecznicze, a jakość badań była niska. Stosowanie ostropestu może powodować rozstrój żołądka i wywoływać reakcje alergiczne u niektórych osób.

Zmierzono, że suplementy na bazie ostropestu mlecznego mają najwyższe stężenia mikotoksyn do 37 mg/kg w porównaniu do różnych suplementów diety na bazie roślin. Ze względu na zawartość azotanów, roślina została uznana za toksyczną dla bydła i owiec. Kiedy azotan potasu jest spożywany przez przeżuwacze, bakterie w żołądku zwierzęcia rozkładają tę substancję chemiczną, wytwarzając jony azotynowe. Jony azotynowe łączą się następnie z hemoglobiną, tworząc methemoglobinę, blokując transport tlenu. W rezultacie powstaje forma deprywacji tlenowej.

Czytaj też: Najpopularniejsze chwasty. Lista jest spora. Sprawdź!

wikipedia/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023