Talk icon

Informacje

29-09-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Opony rolnicze – jak dokonać dobrego i poprawnego wyboru?

Opony rolnicze

Posiadasz gospodarstwo rolne i chcesz zadbać o wydajność oraz bezpieczeństwo pracy? Zacznij od podstaw – wybierz właściwe opony rolnicze. 

Dobrej jakości, odpowiednio dopasowane, z gwarancją producenta. Jest ich na rynku bardzo wiele. Różnią się funkcją, wielkością oraz przeznaczeniem. Ich odpowiedni wybór to z pewnością niemałe wyzwanie, podpowiemy, na co należy zwrócić uwagę. Warto pamiętać, że profesjonalny sklep zapewnia sprzedawcę, który zajmie się wszystkim i dostarczy produkt spełniający wymagania. 

Jak wybrać opony rolnicze?

Na początku odpowiedz sobie na pytanie, do jakiej pracy potrzebujesz opon dla swojego ciągnika. Do pracy w polu wybierzesz inny rodzaj, niż przy jeździe po lesie. Podstawowe są dwa typy: 

– diagonalne, które posiadają minimum dwie warstwy, które są bardziej wytrzymałe od drugiego typu. Polecane są do pracy przy cięższych warunkach.
– radialne,  są lepiej przyczepne do podłoża, dzięki nim zużycie paliwa jest o wiele mniejsze, jednak mają gorszą wytrzymałość. 

Kolejny rodzaj opon dzieli się na niskoprofilowe i wysokoprofilowe. Te pierwsze charakteryzują się zmniejszoną ilością drgań, dzięki czemu jazda ciągnikiem jest szybsza. Używane są głównie przy większych maszynach rolnych. Natomiast wysokoprofilowe opony są wąskie, więc świetnie nadają się przy uprawach, umożliwiają również zmniejszenie ciśnienia i tym samym nacisku na glebę.

Zobacz opony rolnicze w sklepie mpm-24.pl!

Opony rolnicze

Rozmiar opon

Wybrać odpowiedni rozmiar to jedno wyzwanie, ale aby tego dokonać, trzeba je jeszcze prawidłowo odczytać. Jak to zrobić? 

W sklepie przy każdym produkcie widoczne są cyfry np. 320/85. Zatem pierwszy ciąg informuje o szerokości w milimetrach, drugi natomiast o profilu i jest wartością podawaną w procentach. Przyjmuje się, że aby dobrze zmierzyć oponę, należy ją najpierw napompować i dopiero wtedy dokonać pomiarów licząc od jednego do drugiego boku. Kolejnym parametrem, który może się znaleźć jest litera “R”, która informuje o tym, że opona jest typem radialnym. 

No dobrze, tylko gdzie ten zapis można znaleźć? Producenci dobrze się nad tym zastanowili i rozmiar powinien być widoczny na bocznej części ogumienia. Jest to miejsce, które nie ulega starciu, więc numeracja powinna być dobrze widoczna.

A może zamiennik?

Jednym z powodów, przez który szukamy zamienników, jest cena i nic w tym złego. Czasem nie warto przepłacać, jeśli np. korzystamy z ciągnika na małym polu, gdzie zużycie opony będzie niewielkie. 

Kolejnym aspektem jest zmiana opony na szerszą, ale tak by zostać przy jej dotychczasowej wysokości. 

Przy szukaniu zamienników potrzebujemy spisać rozmiar naszej aktualnej opony, gdzie go znaleźć, to już wiem, ale co dalej? 

Najlepiej skonsultować się ze sprzedawcą, aby mieć pewność, że wszystko będzie pasować, inną opcję jest znalezienie w internecie tabeli z listą opon i ich zamiennikiem, tak, aby samemu móc znaleźć trafną alternatywę. W mpm-24.pl mamy taką tabelę!

Gdzie kupić opony rolnicze? Jak wybrać sklep?

Aby wybrać właściwy sklep, sprawdźmy, czy spełnia nasze kryteria. 

Asortyment, który posiada, powinien być dobrej jakości. W końcu nie jest to mała, ani tania rzecz. Nie traćmy czasu i pieniędzy na gorsze produkty. Zróbmy research po internecie i znajomych. Spędzimy przy tym trochę czasu, ale będziemy mieć większą pewność z dokonanego wyboru. Sam sklep powinien oferować obsługę, która opowie nam o swoich produktach, to nas zachęci albo odwrotnie – zniechęci do zakupu. Zapytajmy o wady i zalety oferowanych producentów, o warunki gwarancyjne i możliwość reklamacji. Informacje, które otrzymamy, powinny być proste i przejrzyste. 

Sklep ma być dla nas, mamy poruszać się po nim swobodnie i intuicyjnie. Dane o produkcie muszą być łatwo dostępne i zawierać szeroki opis. Przy zakupie dokładnie sprawdźmy dane techniczne. Nasz produkt jest wielkogabarytowy i odesłanie go z powodu błahego błędu byłoby irytujące. 

Znasz już kryteria, które należy brać pod uwagę przy wyborze opon rolniczych, jeśli jednak nie masz czasu, bądź chcesz mieć pewność dobrego wyboru, zaufaj specjalistom. Profesjonalny sklep zapewnia sprzedawcę, który zajmie się wszystkim i dostarczy produkt spełniający wymagania. 

Czytaj też: Ubezpieczenie przyczepek i przyczep – szybko, tanio i bezpiecznie

swiatrolnika.info 2022