Talk icon

Informacje

09-08-2022

Autor: Karol Pepliński

Ogromne ulewy w Seulu. Takiego deszczu nie było od 115 lat

ulewy

Ogromne ulewy nawiedziły południowokoreański Seul i okolice. Jak podała agencja Yonhap, osiem osób nie żyje, a siedem uznawanych jest za zaginione.

Opady uważane są za największe od 115 lat. W stolicy Korei Południowej zalane zostały domy, samochody i stacje metra. Państwowy urząd meteorologiczny ogłosił jednak, że najnowsze wyniki nie trafią do oficjalnych statystyk, ponieważ nie zostały zebrane w specjalnej stacji pomiarowej w dzielnicy Jongno.

Ulewy w Korei Południowej

Na niektórych obszarach Seulu, pobliskiego miasta Inczon i otaczającej stolicę prowincji Gyeonggi odnotowano w poniedziałek ponad 100 mm deszczu na godzinę, a w seulskiej dzielnicy Dongjak wskaźnik przekroczył w pewnym momencie 141,5 mm.

Ogromne ulewy zabiły już osiem osób. Wśród pięciu ofiar śmiertelnych w Seulu są dwie ok. 40-letnie siostry i nastoletnia córka jednej z nich, które zgłaszały w poniedziałek wieczorem, że są uwięzione w zalanym mieszkaniu, a później znaleziono je martwe. Zginął również pracownik służb miejskich w wieku ok. 60 lat, najprawdopodobniej w wyniku porażenia prądem podczas akcji usuwania przewróconego drzewa. W prowincji Gyeonggi zginęły trzy osoby, dziewięć odniosło obrażenia, a 391 straciło dach nad głową.

Z powodu ulewnych deszczy wstrzymano działalność wielu miejsc i usług publicznych, w tym niektórych linii metra, połączeń kolejowych, odcinków dróg, parkingów podziemnych i promów. Według Yonhapu działanie większości zostało przywrócone do wtorkowego popołudnia.

W automatycznej stacji meteorologicznej w dzielnicy Dongjak odnotowano w poniedziałek łącznie 381,5 mm opadów, znacznie więcej niż dotychczasowy oficjalny rekord 354,7 mm z sierpnia 1920 roku i najwięcej, odkąd w 1907 roku Korea Południowa uruchomiła współczesny system gromadzenia danych. Opady w Dongjak w przeliczeniu na godzinę były większe od rekordowych 118,6 mm z 1942 roku.

ulewy

Czytaj też: Powodzie w Pakistanie zabiły pół tysiąca osób

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023