Talk icon

Informacje

19-09-2021

Autor: Emilia Gromczak

Odmiana wiśni do ogrodu. Sprawdź jaka sprawdzi się najlepiej

Odmiana wisni

Najlepsza i najbardziej popularna odmiana wiśni do ogrodu to Łutówka. Króluje nie tylko w ogrodach przydomowych, ale również w towarowych sadach. Warto również zwrócić uwagę na odmianę Kelleris 16, która owocuje bardzo obficie i w połowie lipca rodzi ciemnoczerwone, soczyste, smaczne owoce, które nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i na przetwory. Czym cechują się poszczególne odmiany?

Odmiana wiśni do ogrodu odmiana wisni ogrod

Najpopularniejsze odmiany wiśni do ogrodu to wiśnie sokówki o bardzo ciemnych owocach i mocno barwiącym miąższu. Sokówki to m.in. odmiana Łutówka, która jest późną odmianą wiśni, Northstar czy też Groniasta z Ujfehertoi, Nefris, Kelleris oraz Lucyna. Z kolei wiśnie szklanki mają jasny, niemal przezroczysty, niebarwiący miąższ i czerwoną skórkę. Zaliczamy do nich np. odmianę Wczesna Ludwika oraz Montmorency. 

Wiśnia Łutówka i Kelleris 16 

Najbardziej popularne odmiany to m.in. Łutówka i Kelleris 16. Odmiana wiśni Łutówka króluje nie tylko w ogrodach przydomowych, ale też w sadach towarowych. Ma sporo zalet, ale też poważne wady, dlatego warto rozważyć, czy jej uprawa faktycznie się opłaca. Łutówka bardzo wcześnie wchodzi w okres owocowania, owocuje obficie i rodzi duże, soczyste, kwaśne, ciemnoczerwone owoce, dojrzewające od końca lipca do połowy sierpnia. Owoce nie opadają z drzewa przedwcześnie i są dokonałam surowcem na przetwory. Odmiana rośnie niezbyt silnie i jest odporna na mróz. Niestety, ale jest podatna na drobną plamistość drzew pestkowych. Odmiana wiśni Kelleris 16 to odmiana, która jest bardzo interesująca. Owocuje bardzo obficie i w połowie lipca rodzi ciemnoczerwone, soczyste, smaczne owoce, które nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i na przetwory. Drzewo rośnie dość silnie, ale tworzy zwartą koronę, więc nie zajmuje dużo miejsca. Odmiana dość dobrze znosi niskie temperatury i nie jest podatna na drobną plamistość drzew pestkowych, może natomiast paść ofiarą moniliozy. Warto wybrać do swojego ogrodu właśnie Kelleris 16.

Zobacz: Sadownicy z Polski szantażowani przez sieci handlowe?!

muratordom.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023