Talk icon

Informacje

22-10-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Nowy gatunek cebuli został odkryty przez naukowców w Indiach

Nowy gatunek cebuli

Zespół naukowców opisał nowy gatunek cebuli z rodzaju Allium w himalajskim regionie Uttarakhand w Indiach. Allium jest jednym z największych rodzajów Amaryllidaceae , rodziny roślin zielnych, głównie wieloletnich i cebulowych.

Nowy gatunek cebuli występuje w rejonie zachodnich Himalajów

Rodzaj Allium obejmuje około 1100 gatunków, które występują na całym świecie, w tym cebulę, czosnek, szalotkę i szczypiorek, które naturalnie występują w porze suchej na półkuli północnej i w Afryce Południowej.

Pierwotne centrum ewolucji rodzaju rozciąga się na irańsko-turański region biogeograficzny, a za drugorzędne ośrodki różnorodności uważa się basen Morza Śródziemnego i zachodnią Amerykę Północną.

Indyjski Allium obejmuje ponad 10 podrodzajów, 22 sekcje i 35-40 gatunków, z wyłączeniem uprawnych, rozmieszczonych w różnych obszarach ekogeograficznych umiarkowanych i alpejskich rejonów Himalajów, dzieląc wiele gatunków pochodzenia chińskiego.

Indyjski region Himalajów ma dwa odrębne ośrodki różnorodności Allium, zachodnie Himalaje (ponad 85% całkowitej różnorodności) i wschodnie Himalaje (6%), obejmujące region górski w strefie umiarkowanej.

Nowy gatunek cebuli nazwany Allium negianum jest ograniczony do regionu zachodnich Himalajów.

Czytaj też: Korvetto – świetny środek na chwasty w rzepaku ozimym

Nowy gatunek może być zagrożony poprzez chęć wprowadzenia go na szerszy rynek

Nowy gatunek cebuli rośnie w regionie MalariNowy gatunek cebuli 02 w dolinie Niti w dystrykcie Chamoli i dolinie Dharmy w dystrykcie Pithoragarh, Uttarakhand w Indiach.

Allium negianum rośnie na wysokości od 3000 do 4800 m n.p.m. i można go znaleźć wzdłuż otwartych trawiastych łąk, gleb piaszczystych wzdłuż rzek i strumieni tworzących się na pastwiskach śnieżnych wzdłuż łąk alpejskich

– powiedziała pierwsza autorka dr Anjula Pandey z ICAR-National Bureau Zasobów Genetycznych Roślin.

Szczególna nazwa Allium negianum upamiętnia dr Kuldeepa Singh Negi, wybitnego odkrywcę i kolekcjonera Allium z Indii. Choć dla nauki, nowy gatunek cebuli jest odkryciem, lokalne społeczności znały go od dawna.

Słyszeliśmy o phran, jambu, sakua, sungdung i kacho – różnych lokalnych nazwach przypraw z tej cebuli

– powiedzieli naukowcy.

Według miejscowych ten z doliny Niti był szczególnie dobry, nawet uważany za najlepszy na rynku. Do tej pory znany tylko z zachodnich Himalajów, Allium negianum może być pod presją ludzi, którzy chcą go spróbować.

Obawiamy się, że masowe zbiory liści i cebulek do przyprawiania mogą stanowić zagrożenie dla jej dzikich populacji

– wyjaśnili naukowcy.

Nowy gatunek cebuli został opisany w artykule w czasopiśmie PhytoKeys.

sci-news.com/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023