Talk icon

Informacje

24-06-2022

Autor: Karol Pepliński

Nowa Biała rok po wielkim pożarze. Odbudowano wszystkie domy

Nowa Biała

Rok po tym, jak we wsi Nowa Biała wybuchł ogromny pożar, odbudowano już wszystkie domy, a dwa z nich czekają na pokrycie dachów.

Jak przekazała sołtys Nowej Białej Krystyna Węglarz, część pogorzelców już wróciła do odbudowanych domów, a w niektórych trwają prace wykończeniowe. Podczas wielkiego pożaru ogień zniszczył lub częściowo uszkodził 25 domów. Spaleniu w całości uległo także blisko 50 drewnianych zabudowań gospodarczych.

Nowa Biała rok po tragedii

,,Dwa domy są jeszcze nie przykryte, a w trakcie budowy jest jedno pomieszczenie gospodarcze. Po pożarze było wyburzonych 13 domów mieszkalnych i wszystkie zostały wzniesione na nowo. W części trwają jedynie prace wykończeniowe. Na dzień dzisiejszy wprowadziło się 5 rodzin, a te rodziny, które jeszcze się nie wprowadziły, zamieszkują w lokalach zastępczych albo u rodzin. Natomiast domy, które zostały częściowo spalone lub zalane, są naprawione i już zamieszkałe" – przekazała sołtys wsi Nowa Biała.

Podczas wielkiego pożaru Nowej Białej 19 czerwca 2021 r. ogień zniszczył lub częściowo uszkodził 25 domów, z czego do całkowitej rozbiórki zakwalifikowano 13 budynków mieszkalnych. Spaleniu w całości uległo także blisko 50 drewnianych zabudowań gospodarczych. Ogień szybko trawił drewnianą i zwartą zabudowę wsi.

Zaraz po tragedii ruszyły akcje pomocy pogorzelcom. Ponad 5 mln zł zebrali wierni Archidiecezji Krakowskiej. Ze środków rządowych na pomoc poszkodowanym przekazano 2 mln 630 tys. zł. Pieniądze na odbudowę przekazały też samorządy, w tym m.in. miasto Kraków – 300 tys. zł , zarząd województwa podkarpackiego – 250 tys. zł oraz miasto Warszawa - 200 tys. zł.

Nowa Biała

Ogromna fala pomocy

Jak przekazała sołtys wsi Nowa Biała, na początku po tej tragedii była ogromna fala pomocy i niczego nie brakowało.

,,Wiadomo, że taka duża pomoc nie będzie trwała wiecznie, dlatego pogorzelcy radzili sobie sami. Obiecana pomoc finansowa dotarła do potrzebujących, zarówno pieniądze rządowe jak i zebrane, a kwoty były wypłacane zgodnie z udokumentowaniem zakupów materiałów budowlanych czy wyposażenia domów" – wyjaśniła sołtys.

W pożarze ucierpiał też inwentarz gospodarstw rolnych. Spłonęły m.in. krowy i owce oraz sprzęt rolniczy. Niektóre rodziny po pożarze nie wróciły już do gospodarowania i hodowli zwierząt, natomiast trzy rodziny odbudowały swoje gospodarstwa rolne.

Po trwającym rok śledztwie w sprawie ustalenia przyczyn pożaru, Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu umorzyła postępowanie z powodu niewykrycia sprawcy. Z ustaleń śledczych wynika, że do pożaru mogło dojść z dwóch przyczyn: zaprószenia ognia przez iskry z komina, albo przez instalację oświetlenia budynku gospodarczego. 

Czytaj też: Nowa Biała. Premier: od 30 lat nie było na Podhalu tak strasznego pożaru

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023